RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemcy stracą specjalne przywileje w Polsce? Jest projekt ustawy

Jacek Ozdoba i Janusz Kowalski (fot. PAP/Rafał Guz)
Jacek Ozdoba i Janusz Kowalski (fot. PAP/Rafał Guz)

Mniejszość niemiecka w Polsce może liczyć na szereg przywilejów. Tymczasem Berlin nie zgadza się, by takie same prawa mieli Polacy w Niemczech. Politycy Solidarnej Polski złożyli więc poprawkę do budżetu o „symetryczne” traktowanie i likwidację „całkowicie nieuprawnionych przywilejów wyborczych mniejszości niemieckiej w Polsce”.

Czarzasty przyznał, że gotuje dla Tuska. Ujawnia, co PSL i Hołownia mówią o jednej liście

Platforma Obywatelska ogłosiła, że chce jednej listy opozycji do wyborów parlamentarnych. Liderzy pozostałych formacji często sugerowali jednak, że...

zobacz więcej

Solidarna Polska złożyła w Sejmie projekt ustawy, który likwiduje przywilej mniejszości niemieckiej w Polsce. Posłowie partii Zbigniewa Ziobry tłumaczą, że przywracają w ten sposób polsko-niemiecką symetrię.Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski wskazał, że nasi zachodni sąsiedzi nie wypełniają zapisów traktatu o dobrym sąsiedztwie podpisanego 17 czerwca 1991 r.


Podkreślał, że niemiecki przywilej narusza polską Konstytucję i równość wobec prawa, bo ustawa zasadnicza wyraźnie wskazuje, że jeśli chodzi o siłę głosu polskiego obywatela, nie powinno być podziału ze względu na narodowość. Tymczasem Niemcy mają w polskim parlamencie własnego posła.


– Zresztą standardem w Unii Europejskiej jest brak takich przywilejów – zaznaczył.

Kowalski przypominał, że przywilej ten jest „całkowicie nieuprawniony, bo w Niemczech nie ma żadnego przywileju dla mniejszości polskiej”. – Nie ma nawet finansowania nauki języka polskiego – podkreślił.

Saab zbuduje dwa okręty wywiadowcze dla Wojska Polskiego. Podpisano umowę

Agencja Uzbrojenia podpisała ze szwedzką firmą Saab kontrakt na dostawę dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin dla Wojska Polskiego...

zobacz więcej

Zaproponował więc poprawkę wykreślającą kolejne 119 miln zł w budżecie na rok 2023 na naukę języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej.Polityk dodał, że w RFN nie ma ani jednej szkoły z polskim językiem ojczystym. – Niemcy mieli 31 lat na wdrożenie postanowień traktatu. Nic nie zrobili – oceniał nawiązując do umowy z 1991 r.


Obecny na konferencji wiceminister Jacek Ozdoba dodawał, że dobre relacje wymagają symetrii i szacunku. – Jak nazwać sytuację, kiedy Polska finansuje nauczanie języka niemieckiego, a strona niemiecka to ignoruje? – pytał.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej