RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Protest w potężnej fabryce iPhone'ów. Produkcja ma spaść o 30 proc.

Fabryka zatrudnia ok. 200 tys. osób (fot. Qilai Shen/In Pictures via Getty Images Images)
Fabryka zatrudnia ok. 200 tys. osób (fot. Qilai Shen/In Pictures via Getty Images Images)

Po zamieszkach w największej fabryce telefonów marki Apple w Chinach produkcja iPhone'ów w tym zakładzie może w listopadzie spaść o ponad 30 proc. – podała Agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła.

Inspekcja Handlowa w placówkach detalicznych. Nieprawidłowości w ponad połowie z nich

U 53 proc. przedsiębiorców z 868 skontrolowanych placówek detalicznych, usługowych i gastronomicznych Inspekcja Handlowa stwierdziła...

zobacz więcej

Fabryka tajwańskiej firmy Foxconn, podwykonawcy Apple'a, w mieście Zhengzhou w środkowych Chinach zatrudnia według mediów ponad 200 tys. pracowników i składa mniej więcej połowę wszystkich iPhone'ów sprzedawanych na świecie. Miesiące przedświąteczne uważane są za szczytowy okres produkcji Foxconnu. 

  

Wcześniej Agencja Reutera informowała, że Foxconn przewiduje spadek produkcji fabryki w Zhengzhou w listopadzie o maksymalnie 30 proc. Źródło agencji przekazało jednak, że po zamieszkach firma nie liczy już na przywrócenie pełnej produkcji przed końcem miesiąca, a spadek może być większy niż zakładano. 

  

W zakładzie doszło w tym tygodniu do protestów i starć robotników ze służbami porządkowymi. Z nagrań krążących w mediach społecznościowych wynika, że nowo zatrudnieni robotnicy zbuntowali się, gdy dowiedzieli się o opóźnieniu w wypłacie obiecanych im premii.

Uwaga na oszustwa internetowe podczas Black Friday

Przestępcy w internecie grają na emocjach swoich ofiar – ostrzegają eksperci CERT. Okazje cenowe, czy promocje ograniczone czasowo podczas tak...

zobacz więcej

Foxconn oferował wysokie wynagrodzenia i premie, by uzupełnić załogę i przywrócić pełną produkcję, zakłóconą między innymi przez surowe restrykcje wprowadzane przez władze w walce z ogniskiem pandemii Covid-19. W październiku media informowały o masowej ucieczce pracowników zakładu przed lockdownem. 

  

Apple przyznał na początku listopada, że zakład w Zhengzhou działał „ze znacznie zmniejszonymi mocami produkcyjnymi” i w związku z tym klienci „doświadczą dłuższego czasu oczekiwania” na nowe produkty. 

  

Według informacji dziennika „Financial Times” Foxconn zaoferował nowym pracownikom, którzy zdecydują się zwolnić z zakładu, wypłaty w wysokości 10 tys. juanów (1,4 tys. dolarów), by zakończyć niepokoje. „FT” podkreśla, że jest to największa jednorazowa odprawa w historii firmy i przewyższa przeciętną miesięczną pensję na takich stanowiskach. 

Zdaniem brytyjskiego dziennika może to zakończyć niepokoje, ale nie rozwiąże problemu niedoboru pracowników, zwłaszcza, że po zamieszkach władze Zhengzhou wprowadziły w mieście pięciodniowy lockdown covidowy, co utrudnia dalszy nabór.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej