RAPORT

Pogarda

Prezydent Duda: Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę

Najnowsze

Popularne

Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą; Europa musi być zjednoczona i silna – oświadczył w Kownie prezydent Andrzej Duda. Przyszłość Europy wymaga odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań niż kiedykolwiek wcześniej – ocenił.

Rosjanie wysłani na wojnę bez skarpet. „Ukraińcy powinni utrzymać działania również zimą”

Biorąc pod uwagę przewagę Ukrainy nad Rosją pod względem wyszkolenia i morale żołnierzy, w interesie Kijowa jest utrzymanie dotychczasowego tempa...

zobacz więcej

Prezydent wziął tam udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe, zorganizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie. W konferencji uczestniczyli też prezydenci: Litwy – Gitanas Nauseda, Łotwy - Egils Levits i Rumunii – Klaus Iohannis. 


Prezydent Duda podkreślił, że „po 24 lutego Europa, jaką znaliśmy i jaką budowaliśmy, zmieniła się na zawsze. Wspólne wartości, jak jedność, solidarność, pokój, zaufanie i prymat prawa międzynarodowego – wszystko to zostało poddane trudnej próbie”. 


Europa powinna dzisiaj wzmacniać swoje zdolności obronne 


Zaznaczył, że wojna na Ukrainie, wywołana przez Rosję z pomocą Białorusi, sprawiła, że obywatele Europy zaczęli obawiać się o swoje bezpieczeństwo, przyszłość i pokój. – Mimo to zachowujemy jedność w UE i w ramach NATO. Jesteśmy silni i gotowi, aby odpowiedzieć Rosji – powiedział Duda. 


Jego zdaniem, Europa powinna dzisiaj wzmacniać swoje zdolności obronne. – Europa musi być zjednoczona i silna – oświadczył. 


Prezydent zwrócił uwagę, że ukraińskie sukcesy w wojnie zależą nie tylko od męstwa Ukraińców, ale również od skoordynowanego międzynarodowego wsparcia, w tym tego o charakterze wojskowym. 

Podczas wojny na Ukrainie zaginęło ponad 15 tys. osób

Podczas wojny na Ukrainie zaginęło ponad 15 tys. osób – przekazała Międzynarodowa Komisja ds. Osób Zaginionych (ICMP). Organizacja zaznacza, że...

zobacz więcej

– Bezpieczna Europa to Europa, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą. Rosja, która ponosi klęskę, to bezpieczna Ukraina, Polska, Litwa, Łotwa, Rumunia i cała reszta Europy – powiedział Duda. 


Jesteśmy za integracją europejską 


Zauważył, że w ostatnim czasie słowo „wolność” zyskało nowy wymiar.


– Codziennie Ukraińcy toczą walkę o wolność, o pokonanie napastnika. Ale również Białorusini walczą o wolność i o demokrację, walczą z własnym reżimem autorytarnym, z reżimem Łukaszenki. Wspieramy Białorusinów w tej walce, ponieważ jest to społeczeństwo silne, wolne i pewnego dnia będzie w stanie przeciwstawić się represjom swojego rosyjskiego sąsiada – oznajmił prezydent. 


Wskazał też, że Europa toczy walkę z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią Covid-19, a także próbuje uniezależnić się od rosyjskich surowców. – Przyszłość Europy wymaga odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań, niż kiedykolwiek wcześniej – ocenił. 


Duda podkreślił, że przez wiele lat toczyła się w Europie dyskusja na temat tego, jak powinna wyglądać Unia Europejska, „czy nasze ideały wciąż dzisiaj są aktualne, czy wciąż obowiązują”. 

Media: Rosja wydała już 82 mld dolarów na wojnę. To jedna czwarta rocznego budżetu

Rosja w ciągu dziewięciu miesięcy wydała na wojnę w Ukrainie 82 mld dolarów, około jednej czwartej dochodów swojego zeszłorocznego budżetu – donosi...

zobacz więcej

– Jesteśmy za integracją europejską, ale integracja europejska musi być prowadzona w sposób rozsądny i przy poszanowaniu opinii, stanowisk i suwerenności oraz równości wszystkich państw członkowskich – zaznaczył prezydent. 


Racjonalna redefinicja UE 


Zauważył również, że o członkostwie w UE marzą Ukraińcy, obywatele państw Bałkanów i Mołdawianie. – Polska wspiera rozszerzanie UE i aspiracje naszych partnerów. Wiemy, że stabilność i bezpieczeństwo w tych państwach wiążą się ze stabilnością i bezpieczeństwem w całej UE – oświadczył Duda. 


Zdaniem prezydenta, „kluczową zasadą, jeżeli chodzi o działania UE w kolejnych latach, powinna być racjonalna redefinicja nie tylko samej Unii Europejskiej, ale również potrzeb, szans i trudności, w obliczu których wkrótce staniemy”. 


– Musimy wziąć pod uwagę, że wojna w Ukrainie będzie trwała, a ceny surowców będą wpływać na jakość życia i pewnie nigdy te ceny nie wrócą do poziomu sprzed wojny. Musimy myśleć nie tylko o bezpieczeństwie naszych granic, ale musimy też patrzeć na potencjalne zagrożenia, które mogą się pojawić w samej Unii Europejskiej – powiedział prezydent. 


– Mam nadzieję, że przy wspólnym wsparciu, podejmując właściwe decyzje, będziemy w stanie sprawić, że idee europejskie przełożą się na spokojną i stabilną rzeczywistość – dodał Andrzej Duda. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej