RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Podziemie monitoruje ruchy wojsk”. Są nowe doniesienia z Białorusi

 Łukaszenka ogłosił, że uzgodnił z Putinem formowanie wspólnego zgrupowania wojsk (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)
Łukaszenka ogłosił, że uzgodnił z Putinem formowanie wspólnego zgrupowania wojsk (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosjanie kontynuują rozmieszczanie sił zbrojnych na Białorusi – podaje ukraińskie Narodowe Centrum Oporu. Jak zaznaczono, białoruskie podziemie nadal monitoruje ruch rosyjskich wojsk na terytorium kraju.

Rosyjskie samoloty lądowały pod Mińskiem. Co wojsko zabiera z Białorusi?

Na lotnisku wojskowym w Moczuliszczach pod Mińskiem wylądowało w ostatnich dniach kilka rosyjskich samolotów Ił-76, które transportowały z...

zobacz więcej

Narodowe Centrum Oporu to specjalna rządowa strona internetowa Sił Zbrojnych Ukrainy mająca na celu wsparcie oporu ludności cywilnej. 

 

W komunikacie przekazano, że Rosjanie rozmieścili na terenie wsi Babunichi w obwodzie homelskim około 63 namiotów. W sumie do kraju trafiło już do 12 tys. zmobilizowanych Rosjan – wskazano. 

  

„Według nich dostać się na Białoruś to przywilej, ponieważ warunki na poligonach są o wiele lepsze niż w domu. Siły zbrojne Białorusi w pełni zaspokajają potrzeby kontyngentu najeźdźców” – czytamy. 

  

W rzeczywistości Rosjanie przejęli kontrolę nad wspólną grupą wojsk, co jest kolejną oznaką utraty suwerenności przez Białoruś – zaznaczono. 

  

Wcześniej Narodowe Centrum Oporu powołując się na dane białoruskich partyzantów informowało, że Rosjanie wysłali do kraju wojska inżynieryjne, które miały budować koszary. 

Brak prądu na Ukrainie. W obwodzie charkowskim urodziło się 16 dzieci

Podczas braku prądu, wody i ogrzewania w Charkowie i w obwodzie charkowskim urodziło się 16 dzieci – poinformowała agencja Interfax-Ukraina,...

zobacz więcej

10 października białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka ogłosił, że uzgodnił z Władimirem Putinem formowanie wspólnego zgrupowania wojsk „w związku z zaostrzeniem na zachodnich granicach Państwa Związkowego” z udziałem 70 tys. białoruskich żołnierzy i do 15 tys. żołnierzy rosyjskich. Rosja i Białoruś tworzą państwo związkowe i mają wspólne regionalne zgrupowanie wojsk na wypadek „zwiększenia poziomu zagrożenia”. 

   

Kilka dni później resort obrony Białorusi poinformował o przybyciu do tego kraju eszelonów z rosyjskimi wojskami, wchodzącymi w skład regionalnego zgrupowania wojsk; nie sprecyzowano liczby przybyłych żołnierzy. 

 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował niedawno, że na Białorusi pod pozorem szkoleń trwa potajemna mobilizacja do białoruskiej armii. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej