RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Inspekcja Handlowa w placówkach detalicznych. Nieprawidłowości w ponad połowie z nich

Inspektorzy skontrolowali ponad 322 tys. produktów (fot.  Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Inspektorzy skontrolowali ponad 322 tys. produktów (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

U 53 proc. przedsiębiorców z 868 skontrolowanych placówek detalicznych, usługowych i gastronomicznych Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości dotyczące m.in. oznaczenia towarów. Były wśród nich 24 placówki sieci Biedronka, 10 sieci Kaufland, po 7 sieci Lidl i Aldi – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK: Nieprawidłowości w co piątej placówce handlującej kosmetykami

W 2020 r. Inspekcja Handlowa zweryfikowała ponad 950 partii kosmetyków w 220 sklepach i 22 hurtowniach. Nieprawidłowości wykryto w co piątej...

zobacz więcej

W pierwszym półroczu 2022 r. Inspekcja Handlowa objęła kontrolą 1637 przedsiębiorców, m.in. placówki detaliczne, należące do sieci handlowych, lokale usługowe oraz gastronomiczne. Nieprawidłowości stwierdzono u 868 przedsiębiorców (53 proc.).

 

Inspektorzy skontrolowali ponad 322 tys. produktów, z czego przeszło 43,5 tys. zakwestionowano ze względu na sposób oznaczenia ceny – poinformował UOKiK. Z nieprawidłowo oznaczonych towarów 74,2 proc. nie miało cen jednostkowych, przy 4,7 proc. została ona błędnie wyliczona, 16,7 proc. wyrobów nie miało ceny, a 3,1 proc. było nieprawidłowo oznaczonych.

 

Na parkingach i stacjach benzynowych brakowało cenników dla kierowców pojazdów zbliżających się do parkingu – stwierdziła Inspekcja Handlowa.

 

Czytaj także: Inspekcja Handlowa zakwestionowała ponad 25 proc. przebadanych zabawek

 

W placówkach usługowych odnotowano m.in. przypadki braku cennika i niewłaściwe, budzące wątpliwości zapisy, takie jak np. brak jednoznacznej ceny za świadczone usługi. W przypadku lokali gastronomicznych brakowało często informacji w cennikach o nominalnej ilości oferowanych potraw i napojów.

Firmy cateringowe skontrolowane. Wyniki – dramatyczne

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej wykryli nieprawidłowości aż u ponad 70 proc. spośród 83 przebadanych w ostatnim czasie firm cateringowych. Okazało...

zobacz więcej

W 6,9 proc. skontrolowanych placówkach sprzedaży detalicznej stwierdzono niezgodność ceny z tą zakodowaną na kasie – na niekorzyść konsumenta. Zauważono także nieprawidłowości w 4,9 proc. zbadanych placówek sprzedających produkty „na wagę” przy odliczaniu wagi opakowania, co mogłoby doprowadzić do pobierania wyższej należności.

 

Na podstawie zgromadzonych danych, wydano 739 decyzji nakładających kary pieniężne na przedsiębiorców o łącznej kwocie ponad 628,8 tys. zł za naruszenie obowiązków wynikających z przepisów w zakresie informowania o cenach oraz 16 decyzji nakładających na przedsiębiorców kary pieniężne o łącznej kwocie 76,5 tys. zł za kolejne naruszenie obowiązków wynikających z przepisów w zakresie informowania o cenach. 

Jak wynika z raportu, w przypadku sieci handlowych poddano kontroli: 58 placówek sieci Biedronka, stwierdzając nieprawidłowości w 24 z nich (41,4 proc.); 22 placówki sieci Kaufland, stwierdzając nieprawidłowości w 10 z nich (45,5 proc.); 22 placówki sieci Lidl, stwierdzając nieprawidłowości w 7 z nich (31,8 proc.); 12 placówek sieci Aldi, stwierdzając nieprawidłowości w 7 z nich (58,3 proc.). 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej