RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Władze państwa alarmują. Najwięcej zakażeń COVID-19 od początku pandemii

Koronawirus w Chinach (fot.  Kevin Frayer/Getty Images)
Koronawirus w Chinach (fot. Kevin Frayer/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Chiny wprowadzają kolejne restrykcje i lockdown. Według władz od rozpoczęcia epidemii koronawirusa jeszcze nigdy zachorowań nie było tak wiele jak teraz. Ogniska rosną w wielu częściach kraju, w tym m.in. Chongqing, Pekinie, Chengdu, Jinanie, Lanzhou, Xianie i Wuhanie.

Zaskakująca postawa Niemiec. Ambasador w Polsce zabrał głos ws. Patriotów

Czy systemy trafią do władz w Kijowie?

zobacz więcej

Od dwóch dni bilanse zakażeń w Chinach są wyższe niż w połowie kwietnia, gdy w zamieszkanym przez 25 mln osób Szanghaju obowiązywał surowy lockdown, który ostatecznie zniesiono dopiero po dwóch miesiącach. Teraz infekcji jest więcej i są bardziej rozsiane po kraju.W piątek państwowa komisja zdrowia zgłosiła łącznie ponad 32,6 tys. zakażeń lokalnych, przy czym 29,6 tys. z nich określono jako przypadki bezobjawowe. Zgodnie z chińskimi przepisami zakażeni, również ci bez objawów, muszą być izolowani w rządowych ośrodkach kwarantanny.


Najwięcej infekcji wciąż wykrywanych jest w wysoko uprzemysłowionym Kantonie na południu Chin i metropolii Chongqing w południowo-zachodniej części kraju. 

Chińskie władze obstają przy polityce „zero covid” i utrzymują restrykcje określane jako najsurowsze na świecie. Według opublikowanego w czwartek raportu firmy analitycznej Nomura lockdowny dotykają obecnie obszary odpowiadające za 21,1 proc. PKB Chin, podczas gdy miesiąc temu było to tylko 9,5 proc. PKB - przekazał dziennik „South China Morning Post”.

Dodatki dla żołnierzy na wschodzie Polski. Błaszczak ujawnia kwotę

„Podpisałem rozporządzenie w sprawie dodatków finansowych dla żołnierzy pełniących służbę w jednostkach bojowych oraz w jednostkach wsparcia...

zobacz więcej

Nomura spodziewa się, że w nadchodzących kilku tygodniach w lockdownach będzie już 30 proc. chińskiej gospodarki. Wcześniej w tym tygodniu firma szacowała, że restrykcje dotykają 412 mln Chińczyków.„Podczas gdy lokalni urzędnicy nasilają masowe testy i wprowadzają częste częściowe lockdowny, by wyeliminować wirusa, jak dotąd w czwartym kwartale nastąpiło szeroko zakrojone pogorszenie mobilności i wskaźników biznesowych (...) Spadek większości wskaźników jest nawet gorszy (niż w drugim kwartale), gdy Szanghaj i kilka innych miast było w powszechnym lockdownie” – napisano w raporcie Nomury.


Polityka „zero covid” i jej skutki gospodarcze wywołują niezadowolenie społeczne. W 18-milionowym Kantonie dochodziło do protestów i starć pomiędzy zamkniętymi w lockdownach pracownikami napływowymi a policją. Według mediów setki osób zostały na ulicach bez dachu nad głową, bo po kwarantannie w rządowych izolatoriach nie wpuszczono ich do mieszkań.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej