RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Świątynie północnej Tajlandii urzekają wyjątkowym pięknem

Świątynia w Tajlandii (fot. A.Wasztyl)
Świątynia w Tajlandii (fot. A.Wasztyl)

Tropikalna, dzika dżungla, malownicze wodospady, wioski mniejszości etnicznych i rozległe plantacje herbaty. Taka jest północna Tajlandia. Jednak wielu turystów najbardziej przyciągają zjawiskowe świątynie, a ich liczba jest zawrotna. Tylko w okolicach miasta Chiang Mai jest ich ponad 300, z kolei w prowincji Chiang Rai są te najbardziej oblegane przez odwiedzających. Złote, srebrne, niebieskie, kolorowe. Oto lista 10 świątyń, których na pewno nie można pominąć podczas podróży do północnej Tajlandii.

Jak Sagrada Familia

 

– Musicie ją zobaczyć. Wat Rong Khun to najsłynniejsza świątynia w Tajlandii, jest jak hiszpańska Sagrada Família, cały czas w budowie. Być na północy Tajlandii i nie zobaczyć Białej Świątyni, to tak jakby przyjechać do Paryża i nie zobaczyć Wieży Eiffla – z zapałem przekonuje przedstawiciel lokalnej agencji turystycznej.

 

Wat Rong Khun, nazywana po prostu Białą Świątynią, to ogromny kompleks, który ma zostać ukończony dopiero w 2070 roku. Budowa ruszyła w 1997 roku i do tej pory pochłonęła już ponad 40 milionów dolarów.

 

Pomysłodawcą świątyni jest jeden z najbardziej znanych tajskich artystów – Chalermchai Kositpipat. Jego podobizna wita turystów przy wejściu.

Colca - niezwykły kanion Peru

Jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu w Stanach Zjednoczonych. To tu jedno ze źródeł ma Amazonka i to tu można zobaczyć królów przestworzy –...

zobacz więcej

Kompleks świątynny zachwyca, ale też wprawia w osłupienie. Biały tynk symbolizuje czystość Buddy, a szklane elementy – jego mądrość. Aby wejść do głównej świątyni trzeba przejść przez mostek, który symbolizuje „cykl odrodzenia”. Pod mostem można zobaczyć wiele wyrzeźbionych rąk, które z kolei symbolizują ludzkie wady, jak na przykład chciwość i pożądanie. Według artysty droga do szczęścia prowadzi przez odrzucenie pragnień.

 

W środku głównej świątyni nie można robić zdjęć. Pomieszczenie jest zaskakująco małe. Malowidła na ścianach są dość mroczne. Pokazują między innymi ataki terrorystyczne na World Trade Center, ale można także zobaczyć namalowanego Harry’ego Pottera, Supermana czy innych fikcyjnych bohaterów. Część osób oburza się widząc takie rysunki w świątyni. Autor chciał w taki sposób pokazać, że świat jest złym miejscem, ale patrząc po reakcjach chyba nie do końca mu się to udało. Malowidła zmieniają się – w zależności od mody. Wcześniej na ścianach można było zobaczyć na przykład Michaela Jacksona.

 

Niebieska świątynia – Wat Rong Seua Ten

 

To kolejna oblegana przez turystów świątynia, choć też nie jest zabytkiem. Jej nazwa oznacza „dom tańczącego tygrysa”, bo w przeszłości podobno przeszły przez miejsce, w którym dziś stoi świątynia. Niebieski kolor jest ważny w buddyzmie, oznacza między innymi nieskończoność i spokój. Za Blue Temple stoi misternie zdobiona stupa – sakralna budowla buddyjska i dzwonnica.

 

Wat Rong Seua Ten została zbudowana w 2016 roku i przyciąga odwiedzających z całego świata. W środku świątyni znajduje się ogromny, 6-metrowy posąg siedzącego białego Buddy, który jest podświetlany na niebiesko. To jest dość zaskakujące, bo figury Buddy są zazwyczaj złote. Na ścianach można zobaczyć malowidła opowiadające historię buddyzmu. I choć nazwa świątyni nawiązuje do tygrysów, to wejścia do świątyni strzegą smoki. Niebieskie ściany budynku pięknie kontrastują ze złotymi elementami i muszę przyznać, że na mnie Blue Temple zrobiła większe wrażenie niż słynna Biała Świątynia.

Francuscy troglodyci – współcześni Flintstonowie

Ich mieszkania zbudowano na zboczach wzgórz. Zamieszkiwane były od starożytności. Domy jaskiniowców można znaleźć w wielu krajach w Europie....

zobacz więcej

Złota świątynia – Wat Phra That Doi Suthep

 

To moja ulubiona świątynia nie tylko w Chiang Mai, ale chyba w całej Tajlandii – nie licząc kompleksu ruin buddyjskich świątyń w mieście Ayutthaya. Wat Phra That Doi Suthep znajduje się na wzgórzu, 20 minut jazdy od Chiang Mai. Aby wejść do kompleksu trzeba pokonać ponad 300 schodów ozdobionych balustradą w kształcie węża Naga – ważnego bóstwa w mitologii indyjskiej.

 

Ze wzgórza rozpościera się fantastyczny widok na miasto i otaczające je góry. Rano jest jeszcze rześko, co daje odskocznię od tropikalnego upału. Najważniejszym miejscem w kompleksie jest złota stupa – miejsce, w którym prawdopodobnie znajdują się relikwie Buddy. W to wierzą jego wyznawcy. Znajdują się tu także niewielkie świątynie, mnóstwo złotych czy pozłacanych posągów Buddy i malowidła obrazujące jego życie. Całość robi ogromne wrażenie. To jedno z najważniejszych miejsc dla tajskich buddystów.

 

Budowa kompleksu ruszyła w XIV wieku, ale dopiero w 1935 roku wybudowanego drogę łączącą Wat Phra That Doi Suthep z Chiang Mai.

 

Popularność świątyni wynika także z legendy, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. W XIV wieku mnich Sumanathera miał sen. Podobno usłyszał w nim głos, który prosił, aby udał się na poszukiwanie relikwii. Mnich dotarł do Pang Cha i znalazł kość, która miała należeć do Buddy. Relikwia świeciła i wykazywała magiczne właściwości. Mnich zabrał kość i przyniósł ją swojemu królowi, który podważył autentyczność relikwii. Jednak władca królestwa Lanna był nią bardzo zainteresowany. I właśnie tutaj, na północy dzisiejszej Tajlandii, kość rozpadła się na dwie części, co uznano za znak. Większy kawałek król umieścił na grzbiecie białego słonia, który wspiął się na wzgórze Doi Suthep, zatrąbił trzy razy i zmarł. Król nakazał wybudować w tym miejscu świątynie, bo uznał, że to musi być święte miejsce.

Machu Picchu - tajemnicze miasto Inków

Poranna gęsta mgła otula Andy i ruiny opuszczonego miasta. Gdzieniegdzie prześwitują przez nią pierwsze promyki wschodzącego słońca. Machu Picchu,...

zobacz więcej

Srebrna świątynia - kompleks Wat Sri Suphan

 

To prawdopodobnie jedyna świątynia w Azji pokryta srebrem i aluminium zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wstęp mają do niej tylko mężczyźni. Według legendy ponad 500 lat temu pod budowlą zostały zakopane drogocenne rzeczy i amulety. Wejście kobiet na teren świątyni miałoby spowodować, że utracą one swoją ochronną moc, a także odbierze moc kobietom, które uchodzą za silniejsze od mężczyzn.

 

Pięknie mieniąca się w słońcu srebrna świątynia zbudowana została w XVI wieku i była najważniejszym centrum modlitewnym dla rzemieślników z wioski złotników.

 

Misternie wykonane płaskorzeźby cieszą oko, a przez otwarte drzwi można dostrzec posąg siedzącego złotego Buddy. Do kompleksu należy także pozłacana świątynia ze złotym posągiem Buddy w środku i ciekawymi malowidłami na ścianach.

 

Według przewodnika turyści mogą wejść także do warsztatu złotniczego, żeby na własne oczy zobaczyć pracujących rzemieślników, a nawet wziąć udział w kursie z obróbki srebra. Odwiedzający mają także możliwość porozmawiania z mnichami i poznania nauk buddyzmu. Zresztą taka możliwość jest w wielu świątyniach i mogą z niej skorzystać nie tylko mężczyźni, ale i kobiety.

Cuzco – tu biło serce inkaskiego imperium

Brukowanymi krętymi uliczkami można spacerować bez końca. Monumentalne, bogato zdobione kościoły i zadbane kamienice są spuścizną po hiszpańskich...

zobacz więcej

Wat Umong – świątynia z tunelami


To nietypowa świątynia z 1297 roku w okolicach Chiang Mai. Nietypowa, bo z budynków niewiele zostało, jednak to co ją wyróżnia, to wysoka stupa-chedi w kształcie dzwonu na szczycie kopca i podziemne tunele. Zostały wybudowane dla jednego z mnichów, który na starość zmagał się z demencją i często uciekał do pobliskiej dżungli.


Budowę tuneli zlecił prawdopodobnie jeden z ówczesnych królów, któremu zależało na bezpieczeństwie mnicha. Ich ściany zdobiły malowidła przedstawiające między innymi wizerunki Buddy, kwiaty i drzewa – dziś właściwie nie ma po nich śladu. Inna wersja mówi, że mnichowi w medytacjach przeszkadzał hałas dochodzący z zewnątrz i tunele były miejscem, w którym spokojnie mógł studiować nauki buddyzmu i medytować.


W tunelach znajdują się kapliczki z wizerunkami Buddy, przed którymi modlą się wierni. Przed świątynią można zobaczyć zbiór uszkodzonych kamiennych figurek Buddy – często porośniętych mchem, które na mnie zrobiły duże wrażenie. Na drzewach z kolei wywieszono tabliczki w języku tajskim i angielskim z buddyjskimi mądrościami. W pobliskim centrum medytacyjnym odbywają się zajęcia, w których każdy może wziąć udział. Na terenie kompleksu znajdują się także kwatery mnichów.

Białe miasto – Arequipa

To jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kolonialnych miast w Peru. Położona na wysokości ponad 2 tys. m.n.p.m. Arequipa, często jest...

zobacz więcej

Wat Phra Singh i legendarny posąg

 

Ten piękny kompleks świątynny znajduje się w samym sercu Chiang Mai. Pochodzi z XIV wieku. Głównego wejścia strzegą lwy. W środku znajduje się ważny dla Tajów posąg Buddy. Jego pochodzenie nie jest znane, ale miejscowi twierdzą, że twórcy wzorowali się na zaginionym posągu, który przed wiekami znajdował się w północno-wschodnich Indiach, w mieście Bodh Gaya, w którym książę Siddhartha Gautama dostąpił przebudzenia, stając się Buddą. Posąg dotarł do świątyni w 1367 roku.


Turyści mogą zobaczyć salę modlitewną i wiele malowideł pokazujących sceny z życia Buddy. Wzrok przyciąga także złota stupa i The ho trai – biblioteka ze stiukami przedstawiającymi anioły. Uchodzi za arcydzieło architektury królestwa Lanna – dawnego królestwa położonego na terenie obecnej północnej Tajlandii.


Budowa Wat Phra Singh rozpoczęła się w 1345 roku, kiedy ówczesny król wybudował stupę, w której chciał złożyć urnę z prochami z swojego ojca. W trakcie prac konserwatorskich w 1925 roku odkryto na terenie kompleksu urny. Podejrzewano, że są to właśnie prochy króla, ale od tego czasu ślad po nich zaginął…

Księżycowa kraina w środkowej Turcji [WIDEO]

Kapadocja to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie. Rozległe doliny powstały po wybuchu wulkanów 60 mln lat temu. Lawa pokryła ogromną...

zobacz więcej

Wat Chedi Luang – „Świątynia Wielkiej Stupy”

 

Wstęp do tego okazałego kompleksu kosztuje 50 batów (nieco ponad 6 zł – przyp. red.). Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest ogromna stupa-chedi, której budowa rozpoczęła się w 1391 roku i trwała blisko 100 lat. Za panowania króla Tilokarata liczyła 85 metrów wysokości i 44 metrów szerokości – i przez pół wieku była największą budowlą w Chiang Mai.


Umieszczono w niej także słynny posąg Szmaragdowego Buddy – najcenniejszy dla Tajów wizerunek Buddy, który obecnie znajduje się w Wat Phra Kaew w Bangkoku. W XVI wieku świątynię częściowo zniszczyło trzęsienie ziemi i bardzo ucierpiała iglica, której nigdy nie odbudowano.


W 1995 roku w zrekonstruowanej niszy stupy umieszczono kopię Szmaragdowego Buddy wykonaną z czarnego jadeitu.

 

Na terenie kompleksu można zobaczyć między innymi salę święceń, budynek z ogromnym posągiem leżącego Buddy, dzwonnicę, małą południową stupę ze złotą iglicą, filar miejski (Lak Mueang) – do którego kobietom nie wolno wchodzić, ponieważ… miesiączkują. Mieszkańcy uważają, że filar chroni miasto i jest dla nich świętym miejscem.

 


Przed stupą znajduje się główny wiharn, w którym można zobaczyć posąg stojącego Buddy z XIV wieku. Warto zajrzeć także do Biblioteki i Muzeum Manuskryptów Buddyjskich, w którym można zapoznać się z historią kompleksu i buddyzmem.

Skuterem przez Sri Lankę

Na koncie ma wiele ekstremalnych wypraw. Na motocyklu przejechał m.in. Indie i Nepal, pokonując ponad 40 tys. km. Docierał do wiosek odciętych od...

zobacz więcej

Wat Chiang Man – najstarsza świątynia w Chiang Mai

 

Najstarszy kompleks świątynny w Chiang Mai zbudowano w miejscu, w którym osiedlił się założyciel miasta – król Mangrai. Powstał w 1296 roku.


Budowle świątynne są bogato zdobione. W jednym z wiharnów można podziwiać kolorowe malowidła, które pokazują życie Buddy i jego poprzednie wcielenia. Największym skarbem są jednak dwa posągi Buddy – kryształowy z 1281 roku, który podobno chroni miasto przed pożarami i zaopatruje je w deszcz, a drugi to Phra Sila – przywieziony prawdopodobnie z dzisiejszej Sri Lanki między VIII a X wiekiem. Znajduje się tu także posąg Buddy trzymający miskę jałmużny z 1465 roku.Najstarszą budowlą w kompleksie jest Chedi Chang Lom – słoniowa wieża ze złotą iglicą. Rzeźby siedemnastu słoni są dobrze zachowane i już z daleka cieszą oko.

Samarkanda – niezwykły klejnot Wschodu

Ozdobione kolorowymi mozaikami budynki zapierają dech w piersiach. Błękitne kopuły meczetów i strzeliste minarety bajecznie prezentują się w...

zobacz więcej

Wat Inthakhin Sadue Mueang – z dala od tłumów

 

Ta mało odwiedzana świątynia znajduje się na Starym Mieście w Chiang Mai. Wat Inthakhin Sadue Mueang zachwyca kolorowymi lampionami, dwiema stupami – chedi, wiharnem z ciemnego drewna, wizerunkami Buddy. Na terenie kompleksu znajdują się także pomieszczenia mieszkalne dla mnichów.

 

Nazwa świątyni pochodzi prawdopodobne od nazwy filaru miasta – Sao Inthakin, co oznacza „słup Indry”. Mieszkańcy wierzą, że władca niebios Indra podarował ludziom ten filar, by ochraniał ich przed złem. Nie wiadomo kiedy dokładnie zbudowano świątynię. Źródła podają, że król Mangrai z królestwa Lanna, umieścił filar na terenie świątyni w centrum Chiang Mai w 1296 roku. W 1800 roku został przeniesiony do świątyni Wat Chedi Luang.

 

Obok świątyni znajduje się niewielkie Muzeum Inthakin.

Samarkanda – niezwykły klejnot Wschodu

Ozdobione kolorowymi mozaikami budynki zapierają dech w piersiach. Błękitne kopuły meczetów i strzeliste minarety bajecznie prezentują się w...

zobacz więcej

Wat Huay Pla Kang

 

Na koniec kolejne polecane miejsce przez wielu przewodników na północy Tajlandii, w prowincji Chiang Rai – choć we mnie wzbudza mieszane uczucia. Pomysłodawcą kompleksu Wat Huay Pla Kang jest mnich Phra Ajarn Phob Chok. To mieszanka stylów: chińskiego i Lanna.

 

W oczy rzuca się zbudowany na wzgórzu ogromny biały posąg Guan Yin – chińskiej bogini płodności, litości i miłosierdzia, która siedzi na płatkach lotosu. To ważna postać, dążąca do oświecenia. Jej posąg ma 90 metrów.

 

Guan Yin można porównać do Marii Panny w chrześcijaństwie. Kobiety modlą się do niej o potomstwo. Ma wysoką pozycję w buddyzmie – przekonuje lokalny przewodnik.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Do bogini prowadzą schody, które zdobią wizerunki smoków. Chętni mogą wjechać windą na ostatnie piętro pomnika, które znajduje się w głowie Guan Yin. Z małych okienek można podziwiać okolicę, a ściany zdobią białe płaskorzeźby.

 

Niedaleko posągu zbudowano białą świątynię z posągiem Buddy w środku i ścianami zdobionymi buddyjskimi opowieściami. Ale mój wzrok przyciągnęła 9-metrowa kolorowa pagoda z balustradami w kształcie smoków. W środku najważniejszy jest posąg bogini Guan Yin wykonany z drzewa sandałowego, który sięga drugiego piętra.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej