RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraińskie władze: Zabiliśmy irańskich ekspertów na Krymie

Nie sprecyzowano, ile osób zginęło (fot.  Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency via Getty Images)
Nie sprecyzowano, ile osób zginęło (fot. Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ukraińskie siły wyeliminowały irańskich instruktorów wojskowych na terenie okupowanego Krymu – powiedział w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „The Guardian” sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Rosjanie wysłani na wojnę bez skarpet. „Ukraińcy powinni utrzymać działania również zimą”

Biorąc pod uwagę przewagę Ukrainy nad Rosją pod względem wyszkolenia i morale żołnierzy, w interesie Kijowa jest utrzymanie dotychczasowego tempa...

zobacz więcej

Daniłow oznajmił, że niewielka grupa irańskich specjalistów przebywała na Krymie, by szkolić rosyjskich wojskowych w pilotowaniu dronów Shahed-136 dostarczonych przez rząd w Teheranie. Rosyjska armia używa dronów typu kamikadze do ataków na Ukrainie.  

 

Daniłow nie sprecyzował jednak, ile osób zginęło ani kiedy i w jakich okolicznościach doszło do tego ataku. Media zwracają uwagę, że o obecności irańskich ekspertów na Krymie informowali również urzędnicy administracji USA. 

  

Byli na naszym terytorium. Nie zapraszaliśmy ich tutaj, a jeśli współpracują z terrorystami i uczestniczą w niszczeniu naszego narodu, musimy ich zabić – powiedział Daniłow. Podkreślił również, że jakakolwiek irańska obecność wojskowa na terytoriach okupowanych przez Rosję zostanie uznana przez Ukrainę za cel. 

  

W październiku izraelskie radio KAN poinformowało o śmierci 10 irańskich doradców w wojnie na Ukrainie. Według doniesień rozgłośni stało się to na anektowanym Krymie i w obwodzie chersońskim. 

Wcześniej ukraińskie media wymieniały Krym jako miejsce, gdzie mogą znajdować się irańscy doradcy. Jednocześnie ani w październiku (jeśli pominąć eksplozję mostu krymskiego 8 października), ani w listopadzie ani strona ukraińska, ani rosyjska nie informowały oficjalnie o jakichkolwiek uderzeniach na Krymie skutkujących ofiarami śmiertelnymi – zwraca uwagę Radio Swoboda. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej