RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Świat będzie bardziej niebezpieczny”. Sekretarz generalny NATO ostrzega przed eskalacją

Najnowsze

Popularne

Jeśli pozwolimy Putinowi wygrać na Ukrainie, to wszyscy przez wiele kolejnych lat będziemy płacić znacznie wyższą cenę niż teraz – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli,. Konferencja zapowiadała spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO, które odbędzie się w Bukareszcie.

Rosjanie wysłani na wojnę bez skarpet. „Ukraińcy powinni utrzymać działania również zimą”

Biorąc pod uwagę przewagę Ukrainy nad Rosją pod względem wyszkolenia i morale żołnierzy, w interesie Kijowa jest utrzymanie dotychczasowego tempa...

zobacz więcej

– Putin przegrywa na Ukrainie i reaguje ze zwiększoną brutalnością. Fale celowych ataków rakietowych na miasta i infrastrukturę cywilną pozbawiają Ukraińców ogrzewania, światła i pożywienia. To straszny początek zimy dla Ukrainy – zaznaczył Stoltenberg. 

  

– To również ciężkie czasy dla reszty Europy i świata w związku z rosnącymi cenami energii i żywności. Wszyscy płacimy cenę za wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. Ale cena, którą my płacimy, wyraża się w pieniądzach; Ukraińcy płaca krwią – dodał. 

  

Podkreślił, że wygrana Putina będzie oznaczać, że „przez wiele kolejnych lat będziemy płacić znacznie wyższą cenę”. 

  

– Jeśli Putin i inni autorytarni przywódcy zobaczą, że użycie siły przynosi efekty, to znów jej użyją, żeby osiągnąć swoje cele. W konsekwencji nasz świat będzie bardziej niebezpieczny, a każdy z nas bardziej narażony na atak – ostrzegał Jens Stoltenberg.

Jak przekazał, ministrowie NATO będą również rozmawiać „o sposobach wzmocnienia naszej odporności i wyzwaniach, które wychodzą z Chin”. 

 

– Chiny nie są naszym nieprzyjacielem, ale przyspieszają modernizację wojskową, zwiększają swoją obecność od Arktyki po Bałkany Zachodnie, od kosmosu do cyberprzestrzeni i próbują przejmować kontrolę nad infrastrukturą krytyczną sojuszników NATO – ostrzegł Stoltenberg. 

  

– Wojna na Ukrainie uświadomiła wszystkim, jak niebezpieczne jest uzależnienie od rosyjskiego gazu. Musimy ocenić nasze zależności od innych reżimów autorytarnych, w tym od Chin – zaapelował. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej