RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Chińskie okręty wojenne na wodach terytorialnych Japonii

Był to 32. tego rodzaju incydent w tym roku (fot. Roy Issa/South China Morning Post/Getty)
Był to 32. tego rodzaju incydent w tym roku (fot. Roy Issa/South China Morning Post/Getty)

Najnowsze

Popularne

Cztery chińskie okręty wojenne, w tym jeden wyposażony w działo kalibru 76 mm, wpłynęły na japońskie wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim – ogłosiła japońska straż przybrzeżna. Chiny uznają te wyspy za własne i nazywają je Diaoyu.

Chiny coraz mocniejsze. Japonia i Indie chcą zacieśnić współpracę

Zacieśnienie współpracy w dziedzinie gospodarki i obronności i wspólne manewry sił powietrznych wymieniane są wśród tematów czwartkowego spotkania...

zobacz więcej

Pierwsze dwa okręty chińskiej straży przybrzeżnej dostrzeżono w pobliżu wysp Senkaku nad ranem czasu miejscowego. Po kilku godzinach dołączyły do nich kolejne dwa.

Jeden z nich jest wyposażony w 76-milimetrowe działo, największe, jakie kiedykolwiek zaobserwowano na takiej chińskiej jednostce na tym obszarze – podała agencja Kyodo. 


Główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno potępił działania chińskiej straży przybrzeżnej, oceniając, że naruszyły ona prawo międzynarodowe. Japonia zaprotestowała przeciwko temu kanałami dyplomatycznymi – dodał. 


Największe zbrojenia od II wojny światowej 


Był to 32. tego rodzaju incydent w tym roku. Kyodo podkreśla, że doszło do niego zaledwie kilka dni po pierwszym od prawie trzech lat spotkaniu przywódców obu krajów.


Na spotkaniu w Bangkoku w ubiegłym tygodniu premier Japonii Fumio Kishida poinformował przywódcę Chin Xi Jinpinga o „poważnym zaniepokojeniu” z powodu „prób podważania kontroli Tokio” nad spornymi wyspami. 


Rząd w Tokio sygnalizuje największe zbrojenia od II wojny światowej, które mają być odpowiedzią na szybką modernizację sił zbrojnych Chin oraz wzrost ich aktywności wojskowej w regionie. Według mediów Japonia negocjuje między innymi zakup amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk, w zasięgu których byłaby część Chin i rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej