RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zbezczeszczono pomnik polskich i łotewskich dowódców na Łotwie

Łotwa. Wandale zbezcześcili polski pomnik w Dyneburgu (fot. tt/@Artillerry, PAP)
Łotwa. Wandale zbezcześcili polski pomnik w Dyneburgu (fot. tt/@Artillerry, PAP)

Najnowsze

Popularne

Pomnik ku czci polskich i łotewskich bohaterów wojny o niepodległość Łotwy w Dyneburgu został oblany białą farbą. Nieznani sprawcy zostawili też na monumencie obraźliwe napisy. Sprawą zajmuje się już polski MSZ.

Zaskakująca postawa Niemiec. Ambasador w Polsce zabrał głos ws. Patriotów

Czy systemy trafią do władz w Kijowie?

zobacz więcej

Rzecznik prasowy polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział, że „nasze służby dyplomatyczne przystąpią do sprawdzania tej kwestii”.


Pomnik znajdujący się przy Krzyżu na Słobódce, na miejscu pochówków polskich żołnierzy, został oblany białą farbą i naniesiono na nim obraźliwy napis. Portal LSM napisał, że do zdarzenia doszło na początku tygodnia.Organy ścigania zostały poinformowane o akcie wandalizmu w środę. W sprawie wszczęto postępowanie z artykułu dotyczącego przestępstwa przeciwko mieniu.


LSM opublikował zdjęcia z miejsca zdarzenia autorstwa Ryszarda Stankiewicza, prezesa Związku Polaków na Łotwie.

– Najpewniej stało się to nocą z 20 na 21 listopada. Ok. 9-10 lat temu na krzyżu także napisali obraźliwe wyrażenia, były małe, szybko je zlikwidowaliśmy. Teraz jest trudniej i powierzchnia jest większa i wandale wykorzystali farbę alkidową, którą trudno jest usuwać podczas mrozu – powiedział LSM Stankiewicz.

Politico: Zaproponowany przez KE pułap cenowy na gaz to „homeopatia”

Po miesiącach oczekiwania Komisja Europejska w końcu przedstawiła swoją formalną propozycję pułapu cenowego na gaz, aby pomóc UE uniknąć...

zobacz więcej

Jak dodał, w czwartek wzrosły temperatury i od razu przystąpiono do usuwania farby, w tym w pierwszej kolejności usunięto obraźliwy napis. Według Stankiewicza „pracy jest tam na kilka dni”.


– To akt wandalizmu. Już zwróciłem się na policję i przedstawiłem dowody: przestępcy zostawili na miejscu puszkę po farbie. Nie spieszę z wyciąganiem wniosków, żyjemy w napiętych czasach... – dodał prezes Związku Polaków na Łotwie.– Być może to pijani chuligani, druga wersja to zemsta: usunęliście nasze pomniki, to my zbezcześciliśmy wasze – wskazał Stankiewicz, nawiązując do likwidowania na Łotwie pomników sowieckich. Wyraził przekonanie, że do podobnej sytuacji nie doszłoby, gdyby na miejscu znajdował się monitoring.


Aktu wandalizmu dokonano wobec pomnika dowódców wojsk polsko-łotewskich – marszałków Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego oraz generałów Peterisa Valdemarsa Radzinsza i Janisa Balodisa. Pomnik Dowódców Ofensywy Dyneburskiej, który sfinansowano przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie, odsłonięto w 2020 r.


Pomnik znajduje się przy Krzyżu na Słobódce, upamiętniającym legionistów, którzy polegli w walce z bolszewikami w Kampanii Łatgalskiej w 1920 r.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej