RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szrot: Patrioty powinny bronić polskiego terytorium i polskich obywateli

Jasne zdanie prezydenta Dudy ws. niemieckich Patriotów (fot. Greg Mathieson/Getty Images)
Jasne zdanie prezydenta Dudy ws. niemieckich Patriotów (fot. Greg Mathieson/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Gdyby doszło do przekazania przez Niemcy będącej w ich dyspozycji Patriotów, to te rakiety powinny bronić polskiego terytorium i polskich obywateli – oświadczył szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Szrot.

Zaskakująca postawa Niemiec. Ambasador w Polsce zabrał głos ws. Patriotów

Czy systemy trafią do władz w Kijowie?

zobacz więcej

Po tym, jak 15 listopada na Przewodów spadła rakieta, jak później informowały polskie władze – najprawdopodobniej ukraińskiej obrony powietrznej, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. 


W środę minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że po kolejnych atakach rakietowych Rosji zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy jej zachodniej granicy. 


Jasne stanowisko prezydenta Dudy 


Z kolei w czwartek niemiecka minister obrony oświadczyła, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO.


Te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO – powiedziała Lambrecht. Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami. 


Minister Szrot w Polskim Radiu, pytany o komentarz do tej sprawy, powiedział: „Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest tutaj najzupełniej precyzyjne. Pan prezydent uważa, że gdyby doszło do tego typu przesunięcia, przekazania przez Niemcy będącej w ich dyspozycji baterii i rakiet Patriot, to te rakiety powinny bronić polskiego terytorium i polskich obywateli”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej