RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosjanie wysłani na wojnę bez skarpet. „Ukraińcy powinni utrzymać działania również zimą”

Ukraińscy żołnierze mają szansę utrzymać tempo działań zimą (fot. Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency via Getty Images)
Ukraińscy żołnierze mają szansę utrzymać tempo działań zimą (fot. Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Biorąc pod uwagę przewagę Ukrainy nad Rosją pod względem wyszkolenia i morale żołnierzy, w interesie Kijowa jest utrzymanie dotychczasowego tempa operacji wojskowych również w miesiącach zimowych – ocenił minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w rozmowie z amerykańskim portalem Daily Beast.

Brak prądu na Ukrainie. W obwodzie charkowskim urodziło się 16 dzieci

Podczas braku prądu, wody i ogrzewania w Charkowie i w obwodzie charkowskim urodziło się 16 dzieci – poinformowała agencja Interfax-Ukraina,...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

„Rosjanie są zdemoralizowani, marnie wyszkoleni i słabo wyposażeni. (...) Rosyjski oddział został niedawno wysłany (na Ukrainę) bez jedzenia i skarpet, a także z niewielką ilością uzbrojenia. To jest katastrofa dla osoby (walczącej) w terenie. (Kreml) ma przewagę skali, lecz ta armia nie cechuje się zbytnią jakością. Cóż, większość tych ich dobrze wyszkolonych żołnierzy już nie żyje. (Rosjanie) wrzucają (wojskowych) do maszynki do mięsa i używają na masową skalę artylerii. Tylko naród, który nie dba o swoich (obywateli), mógł wysłać 100 tys. ludzi, aby byli martwi, ranni lub dezerterowali” – podkreślił Wallace.

 

Z tego względu w ocenie ministra Kijów powinien wykorzystać słabość przeciwnika i próbować dokonać jak największych postępów zimą. „Utrzymanie impetu byłoby w interesie Ukraińców. Mają 300 tys. zestawów (odzieży) do walki w warunkach zimowych, otrzymanych od partnerów z zagranicy” – powiedział rozmówca Daily Beast.

 

Powrót do negocjacji między Kijowem a Moskwą?

 

Jak zauważył portal, stanowisko przedstawiciela brytyjskiego rządu kontrastuje z niedawnymi wypowiedziami najważniejszych polityków i dowódców z USA, którzy próbowali zasugerować Ukrainie powrót do negocjacji z Rosją.

 

Czytaj także: Zima na Ukrainie. Ekspert o wpływie warunków pogodowych na wojnę

 

9 listopada, dwa dni przed wyzwoleniem Chersonia przez ukraińskie wojska, prezydent USA Joe Biden dopuścił możliwość poszukiwania przez Kijów „kompromisu z Moskwą” po sukcesach militarnych na południu kraju. Najwyższy rangą amerykański generał Mark Milley wyraził wówczas pogląd, że osiągnięcia na froncie mogą dać Ukraińcom „możliwości rozwiązań dyplomatycznych”. 

Na te sugestie szybko zareagował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Zadeklarował po rozmowie z Milleyem, że „ukraińscy wojskowi nie zaakceptują żadnych kompromisów”, a „Rosja ma opuścić wszystkie zajęte terytoria”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej