RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Bezprecedensowe” szkody w niemieckich lasach; szkodniki, wycinka, pożary i susze

Stan niemieckich lasów się pogarsza (fot. F.Gaertner/Photothek/Getty)
Stan niemieckich lasów się pogarsza (fot. F.Gaertner/Photothek/Getty)

Najnowsze

Popularne

Z corocznych raportów władz wynika już, że stan niemieckich lasów od dłuższego czasu systematycznie się pogarsza. Jednak szkody w ostatnich latach są „bezprecedensowe” – podkreśliło „Sueddeutsche Zeitung”. Powodem są ekstremalne zjawiska pogodowe, jak susza, ale także prowadzone wycinki awaryjne na dużą skalę i pożary. Najbardziej dotknięte utratą drzew są lasy iglaste w środkowych Niemczech.

Spektakularne nagranie. Susza odsłoniła przedromańską fortecę [WIDEO]

Średniowieczną fortecę Castro Candaz mogą znów podziwiać Hiszpanie. Niski poziom wody w zbiorniku Belesar odsłonił zabudowania, które kilka dekad...

zobacz więcej

Ekstremalne zjawiska pogodowe ostatnich lat spowodowały większe szkody w niemieckich lasach, niż mogło się to wydawać. Wynika to z danych, uzyskanych dzięki satelitarnej obserwacji Ziemi, przeprowadzonej przez naukowców z Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) – informuje portal „Sueddeutsche Zeitung”. Dodatkowo przez lipiec i sierpień w Niemczech miejsce miało prawie 45 dużych pożarów lasów. 


Upały i susze 


Wakacyjnej fali pożarów sprzyjała ekstremalna susza. Według Systemu Monitoringu Pożarów (ZKI), w wyniku 45 dużych pożarów, które miały miejsce od początku lipca, w Niemczech zniszczeniu uległo kilka tysięcy hektarów lasów, zarośli i pastwisk.


Najpoważniejsze pożary wystąpiły w Brandenburgii koło Falkenberg, gdzie spłonął obszar o powierzchni 780 ha oraz w Szwajcarii Saksońskiej na pograniczu z Czechami. 

Susza. Portugalskie miasta zamykają baseny

W związku z poważnymi niedoborami wody w Portugalii blisko 20 gmin miejskich tego kraju zamknęło baseny. W poniedziałek zawieszenie działalności...

zobacz więcej

Z kolei z satelitarnych danych DLR wynika, że tylko w okresie od stycznia 2018 r. do kwietnia 2021 roku odnotowano straty drzew na około 501 tys. hektarów lasów na terenie całego kraju – odpowiada to blisko 5 proc. całej powierzchni leśnej. „To znacznie więcej, niż wcześniej zakładano” – podkreśla portal „Sueddeutsche Zeitung”.


Przyczyną powstania szkód były niezwykle intensywne upały i susze, co z kolei sprzyja inwazji szkodników. 


Obumarłe drzewa  


Według DLR najbardziej dotknięte utratą drzew są lasy iglaste w środkowych Niemczech (Sauerland, Harz, lasy Turyngii, Saska Szwajcaria). Ze zdjęć satelitarnych wynika, że Nadrenia Północna-Westfalia straciła ponad jedną czwartą swoich lasów świerkowych w ciągu trzech lat, a w niektórych okręgach – nawet ponad dwie trzecie. 


„Tamtejsze drzewa obumarły lub padły ofiarą wycinki awaryjnej na dużą skalę, która jest często ostatnią deską ratunku, stosowaną w przypadku masowej inwazji szkodników” – wyjaśnił dr Frank Thonfeld z Centrum Obserwacji Ziemi DLR. 


Ucierpiały także inne gatunki drzew. „Nasze analizy pokazują, że dąb, buk i sosna, będące obok świerków najpospolitszymi gatunkami drzew w Niemczech, również wykazują poważne uszkodzenia. To samo dotyczy rzadszych gatunków, takich jak jawor czy modrzew” – dodał Thonfeld. 


Z corocznych raportów władz wynika już, że stan niemieckich lasów od dłuższego czasu systematycznie się pogarsza. Jednak szkody w ostatnich latach są „bezprecedensowe” – podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej