RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef BBN o obronie Ukrainy: Oczekujemy większego zaangażowania państw europejskich

Kijów przywraca dostawy prądu ale wciąż boryka się z brakiem wody (fot. Sergei Chuzavkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Kijów przywraca dostawy prądu ale wciąż boryka się z brakiem wody (fot. Sergei Chuzavkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zależy nam na intensyfikowaniu pomocy dla Ukrainy. Oczekiwanie większego zaangażowania państw zachodniej Europy jest naturalne – mówi minister szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera „Gazecie Polskiej Codziennie”. Polska najszybciej rozwija armię w Europie – dodaje.

Czy Niemcy rzeczywiście nie mogą dać Patriotów Ukraińcom? Szeremietiew wyjaśnia

Niemcy poinformowali, że nie wyślą Ukrainie systemów Patriot, bo kraj ten nie jest w NATO. Były szef MON Romuald Szeremietiew podkreśla w rozmowie...

zobacz więcej

Szef BBN zwrócił uwagę, że jeśli nie chcemy, aby na niebie Polski, państw bałtyckich i całej Europy „zbierało się coraz więcej ciemnych rosyjskich chmur, naszym obowiązkiem jest wspierać Ukrainę w walce z Rosją”. Wskazał na wzmacnianie sił zbrojnych, w tym obrony powietrznej.


„Polska jest dziś najszybciej modernizującą się w tym wymiarze armią w Europie” – powiedział gazecie.


Zwrócił uwagę, że pierwsze baterie Patriot wchodzą już do służby. Dodał, że to jest „modernizacja dogłębna, bo w przypadku obrony powietrznej nie chodzi o tylko o samo uzbrojenie, ale również mniej widoczne elementy, jak system IBCS” – jeden z najbardziej „zaawansowanych w skali globu systemów, dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, którego implementacja w Polsce już się rozpoczęła”. 


Sytuacja bezpieczeństwa w całym naszym regionie 


Odnosząc się do propozycji Niemiec ws. przekazania Polsce systemów Patriot Siewiera powiedział gazecie: „Propozycja niemiecka miała charakter ważnego i docenianego przez nas gestu po tragicznym wypadku w Przewodowie”. 

„Rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę i NATO”

Po wydarzeniach w Przewodowie, gdzie w wyniku eksplozji pocisku zginęło dwóch Polaków, rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę...

zobacz więcej

„Dla prezydenta każda nasza decyzja priorytetowo traktować musi bezpieczeństwo obywateli i terytorium RP” – zaznaczył szef BBN.


Według niego w perspektywie nadchodzących miesięcy kluczowe jest też wzmacnianie Ukrainy, która pada dziś ofiarą zmasowanych ataków rakietowych. „Jeżeli Ukraina im ulegnie, radykalnie pogorszy się sytuacja bezpieczeństwa w całym naszym regionie” – ocenił. 


Oczekiwania wobec Zachodu 


Siewiera pytany przez dziennik, jak postawa Polski została odebrana m.in. przez Niemcy, sojuszników NATO i jak może zostać interpretowana przez Federację Rosyjską, podkreślił: „Od początku wojny stanowisko Polski jest niezmienne”. Przypomniał, że zależy nam na intensyfikowaniu bieżącej i długofalowej pomocy dla Ukrainy. 


„Fakty na dziś są takie, że niewielkie państwa, jak kraje bałtyckie, a także Polska, USA i Wielka Brytania, ponoszą gros wysiłków związanych z pomocą militarną Ukrainie” – powiedział gazecie szef BBN. Podkreślił, że „oczekiwanie większego zaangażowania państw zachodniej Europy jest naturalne”. 

„Co do Rosji, to mamy świadomość, że gotowa jest na wiele, by kolejne zachodnie uzbrojenie nie trafiało na front” – dodał. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej