RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Uwaga na oszustwa internetowe podczas Black Friday

 Oszustwa podczas Black Friday (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Oszustwa podczas Black Friday (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przestępcy w internecie grają na emocjach swoich ofiar – ostrzegają eksperci CERT. Okazje cenowe, czy promocje ograniczone czasowo podczas tak zwanego Black Friday, mogą być tylko przynętą stosowaną przez internetowych oszustów.

Pieniądze znikały z kont klientów. UOKiK ściga kolejne banki

UOKiK postawił zarzuty czterem kolejnym bankom, które nie zwróciły klientom w terminie pieniędzy utraconych w wyniku nieautoryzowanych transakcji i...

zobacz więcej

Ekspert CERT Paweł Srokosz podkreśla, że jednym ze sposobów oszustów jest presja czasu na przykład z powodu kończącej się promocji cenowej. W pośpiechu klient często nie zauważa, że loguje się na fałszywy sklep, który wyłudza jego dostęp do konta bankowego.


Ekspert radzi, aby nie używać linków do stron podanych w reklamowych e-mailach i sprawdzać, czy na przykład adres strony nie różni się od oryginalnego cyfrą czy literą. Zaznaczył, że sprowokowanie internauty do gwałtownego działania, które wymaga podania danych logowania, przynosi przestępcom lepsze korzyści niż wykorzystywanie bardziej złożonych cyberataków.

Zdecydowanie przed podjęciem jakiejś nagłej akcji należy się zastanowić, czy na pewno nie kierujemy się w danej sytuacji emocjami podkreślił Paweł Srokosz.


Tylko w tym roku CERT Polska przyjął ponad 500 zgłoszeń o fałszywych sklepach internetowych, w 2018 r. było ich około 50.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej