RAPORT

Pogarda

Węgierski minister ds. funduszy europejskich: Porozumienia z KE będą zawarte do końca roku

Tibor Navracsics, węgierski minister ds. funduszy europejskich (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)
Tibor Navracsics, węgierski minister ds. funduszy europejskich (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Porozumienia z Komisją Europejską, pozwalające na odblokowanie unijnych funduszy dla Węgier, zostaną zawarte do końca roku – poinformował na konferencji prasowej Tibor Navracsics, węgierski minister ds. funduszy europejskich, odpowiedzialny za negocjacje z Komisją Europejską.

Orban obiecał Morawieckiemu. Węgry poprą Szwecję i Finlandię w NATO

Premierzy Polski i Węgier biorą udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przekazał, że Warszawa uzyskała od przywódców...

zobacz więcej

Polityk wygłosił ten pogląd niedługo po tym, jak w środę Komisja oceniła, że Budapeszt nie wywiązał się z przyjętych wcześniej 17 zobowiązań w zakresie walki z korupcją, które były niezbędne do odblokowania 7,5 mld euro w ramach polityki spójności. KE ma zaakceptować za to węgierski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 5,8 mld euro, ale określiła nowy zestaw 27 środków (kamieni milowych), które Budapeszt musi wdrożyć w celu otrzymania jakichkolwiek wypłat.


Navracsics stwierdził ponadto, że Węgry wypełniły 17 zobowiązań wymaganych przez KE, a termin realizacji unijnej procedury dotyczącej sądownictwa, czyli modyfikacji kompetencji między Krajową Radą Sądownictwa a Krajowym Urzędem Sądownictwa, to 31 marca 2023 roku; To oznacza, że wcześniej ustalony harmonogram zostanie dotrzymany.

Rząd nie otrzymał jeszcze oficjalnego pisma od Komisji Europejskiej w sprawie funduszy unijnych, ale nawet jeśli wstrzyma ona środki w ramach polityki spójności, to nie będzie oznaczało ich utraty, a jedynie opóźnienia wypłat – podkreślił polityk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej