RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Hiszpania. Ponad 80 proc. młodych ludzi cierpi na nomofobię

Co to jest nomofobia? (fot. Serhii Hudak/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Co to jest nomofobia? (fot. Serhii Hudak/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W dobie rozwoju telefonii komórkowej coraz więcej jej użytkowników cierpi na nomofobię – irracjonalny lęk przed utratą aparatu. Dotyczy on prawie 53 proc. Hiszpanów, w tym ponad 80 proc. młodych ludzi – według badań firmy OnePoll, informuje „El Mundo”.

Ponad połowa badanych Polaków nie wykonuje badań profilaktycznych

64 proc. badanych Polaków nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych. Co czwarty Polak nie wie, że takie...

zobacz więcej

58 proc. mężczyzn i 48 proc. kobiet w Hiszpanii odczuwa panikę na myśl o problemach z telefonem komórkowym. Może to być sytuacja, kiedy zostawiło się aparat w domu, wyczerpały się środki na karcie, telefon został skradziony, zgubiony lub po prostu się zepsuł. 9 proc. użytkowników stresuje się nawet wtedy, gdy telefon jest tylko wyłączony.


Ponad połowa użytkowników twierdzi, że niemożliwość skontaktowania się z przyjaciółmi czy rodziną powoduje u nich poczucie izolacji, a 10 proc. tłumaczy swoje nadmierne przywiązanie do telefonu pracą, która wymaga pozostawania w ciągłym kontakcie.

Uzależnienie od smartfona może powodować stany niepokoju i negatywnie wpływać na wyniki w nauce oraz relacje społeczne i rodzinne młodych ludzi. Według psychologów, na których powołał się El Mundo, rodzice powinni dawać przykład dzieciom, aby nie korzystały bezkrytycznie i nieograniczenie z telefonów komórkowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej