RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polsko-ukraińskie „konsorcjum” wyłudziło 8 mln zł podatku VAT

Vatsterzy zarobili łącznie 8 mln zł (fot. CBŚP)
Vatsterzy zarobili łącznie 8 mln zł (fot. CBŚP)

Najnowsze

Popularne

Ponad 150 funkcjonariuszy CBŚP i KAS wzięło udział w operacji rozbicia polsko-ukraińskiego gangu wyłudzającego VAT. Podczas akcji zatrzymano 20 osób, w tym liderów grupy. Z ustaleń Prokuratury Regionalnej w Gdańsku wynika, że vatsterzy wystawili fikcyjne faktury na kwotę ponad 23 mln zł.

Vatsterzy doprowadzili do miliardowej straty. „Skomplikowane śledztwo”

Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku wyjaśniają jeden z wątków...

zobacz więcej

Na trop gangu wpadli funkcjonariusze gdańskiego zarządu CBŚP i Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, nadzorowani przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Z ich ustaleń wynikało, że w 2018 r. pewien mieszkaniec Gdańska z polsko-ukraińskim obywatelstwem stworzył prężnie działającą grupę, która wyłudzała VAT.

 

Narzędziem do oszustwa podatkowego była sieć firm z branży budowlanej i spawalniczej. – Utworzone spółki poza rzeczywistymi zdarzeniami gospodarczymi, za pomocą stwierdzających nieprawdę faktur tworzyły koszty spółkom powiązanym osobowo i kapitałowo. Podmioty te dzięki temu miały możliwość dokonywania obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony z kwot wynikających z nierzetelnych faktur – poinformowała prok. Marzena Muklewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

 

Prezesami zarządów wszystkich spółek byli Ukraińcy, wyznaczeni przez wspomnianego Gdańszczanina. Otrzymywali oni z „centrali” odpowiednio spreparowaną dokumentację. Ale i tak wszystkie decyzje dotyczące działalności tych spółek podejmował boss. Jak dotąd ustalono, że vatsterzy wystawili „puste” faktury na kwotę ponad 23 mln zł, dzięki czemu grupa zarobiła de facto 8 mln zł.

Wyłudzenia na 50 mln zł. Kolejne zatrzymania w aferze VAT

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali kolejne 15 osób w...

zobacz więcej

Działania w siedmiu województwach

 

Operacja przeciwko vatsterom wymagała dobrej koordynacji, ponieważ działania były prowadzone na terenie aż siedmiu województw: pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego.

 

W akcji wzięło udział ponad 150 funkcjonariuszy KAS i CBŚP. Łącznie przeszukali 50 miejsc, takich jak mieszkania czy domy podejrzanych, siedziby 22 spółek i biura rachunkowe. Zabezpieczono tam dużą ilość dokumentacji i sprzęt elektroniczny. Na poczet przyszłych kar i grzywien zajęto majątki podejrzanych o wartości pól miliona złotych.

 

W tym samym czasie funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów przeszukali Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku, w którym zabezpieczyli m.in. dokumentację dotyczącą opisywanych spółek.

Vatsterzy i ich klienci staną przed sądem. Odpowiedzą za wielomilionowe wyłudzenia

Zachodniopomorskie „pezety” oskarżyły 41 członków gangu vatsterów o popełnienie ponad 130 przestępstw związanych między innymi z wyłudzaniem...

zobacz więcej

Zatrzymano wszystkich najważniejszych

 

W efekcie operacji zatrzymano 20 osób: 10 Polaków i 10 Ukraińców. Poza organizatorami przekrętu są to m.in. księgowi oraz rzekomi udziałowcy i prezesi zarządów sieci spółek.

 

– Podejrzani usłyszeli zarzuty i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i kierowania nią, popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz przestępstw karnoskarbowych związanych z wyłudzeniami należności publicznoprawnych, w tym VAT – poinformowała prok. Muklewicz.

 

Podejrzanym grożzą kary do 10 lat pozbawienia wolności. Sześć osób zostało aresztowanych na trzy miesiące. Śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej