RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosyjski dokument mówi o potrzebie udziału 5 mln żołnierzy w „wojnie z NATO na Ukrainie”

Rosyjscy żołnierze (fot.  Aleksander Polyakov / Russian Look / Forum)
Rosyjscy żołnierze (fot. Aleksander Polyakov / Russian Look / Forum)

Najnowsze

Popularne

W rosyjskiej armii propagowany jest dokument, w którym mowa jest o potrzebie udziału 5 mln żołnierzy w jej siłach zbrojnych w celu wygrania „wojny z NATO na Ukrainie” – poinformował w czwartek gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego.

Deski, ziemniaki i brudne koce. Tak koczuje rosyjska armia [WIDEO]

Rosja nie radzi sobie z mobilizacją. Brakuje sprzętu i kadr, które byłyby w stanie odpowiednio przeprowadzić procedurę integracji w armii kilkuset...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

Dokument nosi nazwę „Wnioski z wojny z NATO na Ukrainie” – sprecyzował wojskowy, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

 

 – Część tego arcydzieła wyszczególnia między innymi problemy rosyjskich wojsk okupacyjnych, wśród nich – niezdolność dowódców do kierowania personelem w oddziałach, niezadowalający stan dyscypliny i przygotowania bojowego, przestarzałe uzbrojenie i sprzęt wojskowy, brak możliwości podejmowania decyzji przez dowódców bez obowiązkowego uzgodnienia ze zwierzchnikami itd. – powiedział gen. Hromow.

 

– W dokumencie mowa jest również o tym, że takiej wojny nie było już od ponad 80 lat, a w celu odniesienia zwycięstwa przez Rosję liczebność jej armii powinna sięgnąć około 5 mln żołnierzy – relacjonował generał.

 

Czytaj także: Większość rosyjskich pilotów cywilnych trafi do armii

 

Jak dodał, „w ocenie niektórych oficerów rosyjskich sił zbrojnych to ostatnie może oznaczać ogłoszenie w Rosji w najbliższym czasie kolejnej fali mobilizacji i wprowadzenie stanu wojennego w kraju”.

 

Gen. Hromow wyjaśnił, że dokument został przygotowany i rozesłany do sił zbrojnych przez główny zarząd wojskowo-polityczny armii i ministerstwo obrony Rosji.

 


Główny zarząd wojskowo-polityczny powołany został w armii rosyjskiej w 2018 roku; jego szefem został w randze wiceministra obrony Rosji gen. Andriej Kartapołow. Podobna struktura, odpowiadająca za propagandę polityczną w wojsku, istniała w Armii Czerwonej w Rosji radzieckiej, a potem w siłach zbrojnych ZSRR. Po rozpadzie ZSRR dawną strukturę polityczną w armii formalnie zlikwidowano, pozostawiając zarząd ds. pracy z personelem wojskowym. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej