RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Orban obiecał Morawieckiemu. Węgry poprą Szwecję i Finlandię w NATO

Premierzy Węgier Viktor Orban i Polski Mateusz Morawiecki (fot.  Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Premierzy Węgier Viktor Orban i Polski Mateusz Morawiecki (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premierzy Polski i Węgier biorą udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przekazał, że Warszawa uzyskała od przywódców z Budapesztu deklarację, iż ratyfikują oni przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. „Skuteczna dyplomacja premiera w praktyce” – podsumował wiceminister.

Niemcy odrzucają polską propozycję ws. wysłania Patriotów na Ukrainę

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła w czwartek, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są...

zobacz więcej

W czwartek premier Morawiecki w Koszycach na Słowacji wziął udział w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Było to pierwsze spotkanie premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji podczas słowackiego przewodnictwa w V4.


Morawiecki poinformował, że uczestnicy spotkania doszli do wspólnych konkluzji w sprawie rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję.– Zwróciłem się do pana premiera Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację możliwości przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Uzyskałem obietnicę, że na pierwszej sesji parlamentarnej w nadchodzącym roku, a więc za niewiele ponad miesiąc, ta ratyfikacja nastąpi. A więc jest konkretna data, jest zobowiązanie po stronie Węgier – powiedział Morawiecki.Ponad 100 europosłów za Putinem? Andzel: Rosja ma potężne wpływy

Parlament Europejski uznał Rosję za sponsora terroryzmu, ale 58 posłów było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Wiceszef sejmowej komisji obrony...

zobacz więcej

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odnosząc się do tych zapowiedzi napisał na Twitterze: „Bardzo dobre wieści z Koszyc. Po rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Viktorem Orbanem uzyskaliśmy jasną deklarację: już na początku roku Węgry ratyfikują przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. Skuteczna dyplomacja premiera RP w praktyce”.Tylko Węgry i Turcja spośród 30 członków Sojuszu nie ratyfikowały jeszcze członkostwa Finlandii i Szwecji.


Ankara od czerwcowego szczytu NATO w Madrycie prowadzi trójstronny dialog z Finlandią i Szwecją odnośnie zmiany polityki Helsinek i Sztokholmu wobec separatystycznych organizacji kurdyjskich, uznawanych przez Turcję za terrorystyczne. 


Domaga się też ekstradycji niektórych aktywistów. Według doniesień mediów, przywódca Turcji Recep Tayip Erdogan może odwlekać ratyfikację, przynajmniej do czasu wyborów prezydenckich zaplanowanych na czerwiec 2023 r.Do sprawy odniósł się również sam Orban.


– Węgry popierają członkostwo obu krajów w NATO i na pierwszej sesji w przyszłym roku parlament również umieści to w swoim porządku dziennym, tak jak trzej pozostali wyszehradzcy premierzy zwrócili się o to do Węgier – powiedział.


Dodał także: „Chciałbym podkreślić, że Szwedzi i Finowie nie stracili ani chwili na akcesji z powodu Węgier, a Węgry z pewnością udzielą poparcia ich akcesji, po tym jak zrobił to rząd, zrobi to także parlament”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej