RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Cena maksymalna na gaz. Min. Moskwa: Wymusimy głosowanie w UE

Najnowsze

Popularne

Wymusimy głosowanie ws. ceny maksymalnej na gaz – powiedziała w czwartek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki. Poinformowała, że kraje UE zadeklarowały, że do 13 grudnia będą pracować nad dokumentem ws. maksymalnej ceny gazu.

„Korytarz cenowy na gaz”. Co to oznacza?

Komisja Europejska przedstawiła projekt korytarza cenowego na gaz – mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do ustaleń szczytu...

zobacz więcej

Po spotkaniu w Brukseli unijnych ministrów odpowiedzialnych za energetykę minister Moskwa podkreśliła, że nie ma żadnej wątpliwości, że to Niemcy blokują wprowadzenie ceny maksymalnej gazu w UE. – Mają na pokładzie Holandię, częściowo ten głos wspiera Dania – dodała.

 

Wskazała, że ta grupa jest w mniejszości. – Dzisiaj wszyscy deklarowali, również Niemcy, że do 13 grudnia będą nad tym dokumentem konstruktywnie pracować i są gotowi taki dokument opracować. Oczywiście w to wierzymy, niemniej dla pewności weźmiemy sprawy po raz kolejny w swoje ręce – powiedziała szefowa MKiŚ.

 

– Ten dokument już jest. Jakiś czas temu w grupie państw wiodących opracowaliśmy ten dokument, wystarczy wpisać te rozwiązania do tego dokumentu i go przyjąć 13 grudnia – oznajmiła Moskwa.

 

Czytaj także: Polska chce, by Bruksela rozmawiała o maksymalnych cenach na gaz

 

Jak też wskazała, Polska „wymusi” głosowanie 13 grudnia. – Nawet jeśli nie będzie tego głosowania na sali, głosowanie pisemne będzie 2-3 dni po – powiedziała.

Anna Moskwa o maksymalnej cenie na gaz importowany do UE: Tylko jeden głos sprzeciwu

Podczas piątkowego spotkania ministerialnego w Brukseli tylko Węgry wypowiedziały się przeciwko wprowadzeniu maksymalnej ceny na gaz importowany do...

zobacz więcej

– To skomplikowany dokument, więc być może będzie potrzebne tłumaczenie czy uzupełnienie legislacyjne. Jest to praktyka powszechna przy dokumentach energetycznych – wyjaśniła.

 

Dodała, że Polska, Węgry, Włochy, również Hiszpania, Litwa i wiele innych państw jest zdeterminowanych do tego. – Teraz zdecydowanie ci, którzy mówią  „nie”, są w mniejszości. Niemcy nie mówią dziś „nie”, twierdzą, że są gotowi do dalszej pracy; my mówimy „sprawdzam” – powiedziała minister Moskwa.

 

W czwartek w Brukseli odbyło się nadzwyczajne posiedzenie ministrów krajów UE odpowiedzialnych za kwestie energetyki w swoich rządach. Głównym punktem rozmów był przedstawiony przez KE we wtorek projekt regulacji wprowadzającej pułap cenowy gazu przy określonych transakcjach.Limit proponowany przez Komisję dotyczyłby instrumentów pochodnych giełdy TTF z miesięcznym wyprzedzeniem i zostałby ustanowiony na poziomie 275 euro za MWh. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej