RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dostawy rurociągiem Przyjaźń na Słowację przerywane przez brak prądu

Problemy z prądem na Ukrainie zagrażają płynnej pracy rurociągu (fot. Shutterstock/Kodda)
Problemy z prądem na Ukrainie zagrażają płynnej pracy rurociągu (fot. Shutterstock/Kodda)

Najnowsze

Popularne

Dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń z Ukrainy na Słowację są przerywane z powodu przerw w dostawach prądu – poinformował słowacki kanał telewizyjny TA3.

Operator rurociągu „Przyjaźń”: dostawy ropy do Czech i na Słowację nie zostały przerwane

Dostawy ropy naftowej do Czech i na Słowację przez rurociąg „Przyjaźń” nie zostały przerwane – poinformowała we wtorek firma Mero, operator...

zobacz więcej

Informację o problemach z przepływem ropy miała potwierdzić Barbora Putzová, rzeczniczka firmy Mero, która jest operatorem czeskiego odcinka rurociągu. Według niej Republika Czeska korzysta obecnie z zapasów operacyjnych na Słowacji. 

 

Przepływ ropy przez ukraińską część ropociągu Przyjaźń został wstrzymany już we wtorek, a TASS, powołując się na rosyjskiego operatora ropociągów Transnieft, poinformował tego samego wieczoru, że dostawy zostały wznowione.


„Według naszych aktualnych informacji, z powodu przerwy w dostawie prądu dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń z Ukrainy na Słowację są przerwane. Nie było przerwy w pompowaniu do Czech z powodu wystarczających zapasów operacyjnych na Słowacji” – powiedziała Putzová w czwartek po południu. „Monitorujemy sytuację i jesteśmy w stałym kontakcie z operatorem słowackiej części rurociągu Przyjaźń, Transpetrol” – dodała Putzova w rozmowie z TA3. 

Rurociąg Przyjaźń biegnie z Rosji na Białoruś, gdzie jest podzielony na dwie nitki. Północna prowadzi do Polski i Niemiec, południowa przez Ukrainę na Węgry. Na terytorium Ukrainy południowa gałąź nadal się dzieli, a ropa płynie oddzielnie na Słowację i do Czech. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej