RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Bajki Tuska”. W krótkim spocie PiS podsumowuje politykę energetyczną rządu PO-PSL

PiS przygotował spot o „bajkach Tuska” (fot. Twitter/Prawo i Sprawiedliwość)
PiS przygotował spot o „bajkach Tuska” (fot. Twitter/Prawo i Sprawiedliwość)

Najnowsze

Popularne

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało spot poświęcony polityce energetycznej, jaką prowadził w latach sprawowania władzy Donald Tusk. – Dziś odbyła się konwencja PO ws. energii i niestety nie była ona niczym pozytywnym. W naszym spocie obrazowo pokazujemy, co Platforma miała i ma do zaproponowania w polityce energetycznej – powiedział poseł PiS Radosław Fogiel.

Błaszczak o Tusku: To sfrustrowany człowiek, ma złą wolę

Twierdzenia lidera PO Donalda Tuska, że rząd kapituluje wobec drożyzny i inflacji, pokazują, że to sfrustrowany człowiek, który ma złą wolę –...

zobacz więcej

Pierwszą z bajek Tuska jest – według autorów spotu – zrzucanie na Prawo i Sprawiedliwość odpowiedzialności za ceny gazu i energii przy jednoczesnym zapominaniu o wojnie na Ukrainie oraz pandemii.


Lider PO zdaje się również nie zauważać, iż dzięki działaniom rządu ceny energii są dziś jednymi z najniższych w Europie (ceny energii 2 razy niższe niż średnia UE, ceny gazu 3 razy niższe niż średnia UE).  


„Tusk załamuje ręce nad cenami energii, ale to jego fatalna polityka wobec Rosji jest jedną z głównych przyczyn dzisiejszego kryzysu, a jego polityka klimatyczna wobec Unii Europejskiej to długa lista katastrofalnych błędów i bolesnych porażek, za które Polska płaci do dzisiaj” – możemy usłyszeć w spocie.


Wśród błędów i porażek Tuska wymieniono niezdolność zablokowania projektu Nord Stream, który stał się główną osią obecnych problemów w całej Europie. Wskazano również, że to rząd Donalda Tuska wyraził w 2008 roku zgodę na niekorzystny dla Polski pakiet energetyczno-klimatyczny, a w 2013 pozwolił na obciążenie polskiego odbiorcy dodatkową opłatą ETS. 
Kolejny odtajniony dokument. „Zbliżanie Polski i Rosji dzięki Tuskowi”

Wojskowi dyplomaci z Polski stacjonujący w Moskwie informowali w 2008 r., że prorosyjska polityka Donalda Tuska jest przyjmowana na Kremlu z...

zobacz więcej

Bajka o prorosyjskim PiS-ie


Jako drugą bajkę Tuska wymieniono tę o prorosyjskim PiS-ie, podczas gdy – jak przypomniano – to rząd PO-PSL próbował przedłużyć umowę gazową z Rosjanami do 2037 roku i umorzył Gazpromowi ogromny dług 1,2 miliarda złotych


Rząd Tuska zaprosił także Rosję do prywatyzacji Lotosu i nie chciał budować Baltic Pipe.


Ponadto za rządów Tuska ponad 90 proc. ropy naftowej importowano właśnie z Rosji. 

Minister Moskwa: Polska polityka energetyczna uwzględnia bezpieczeństwo energetyczne

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśla, że polska polityka energetyczna została opracowana w sposób uwzględniający bezpieczeństwo...

zobacz więcej

Bajka o elektrowni atomowej, fotowoltaice i OZE


Szef PO deklarował poparcie dla inwestycji w elektrownię atomową. Sam obiecywał, że takowa powstanie w Polsce do 2020 roku. Jak jednak zauważyli autorzy spotu „nie byłby sobą gdyby i to nie okazało się bajką”.


Jako ostatnią wymieniono bajkę o fotowoltaice i energii z OZE. „Według Tuska tu też wszystko jest źle” – słyszymy. Jednak dzięki rządowym programom w ostatnich latach Polska przeżywa wielki wzrost w tych obszarach.  Moc zainstalowana w OZE w 2015 roku wynosiła 7 gigawatów, gdy w 2022 roku wynosi trzykrotnie więcej. 


Poseł Radosław Fogiel podkreślił, że Donald Tusk „obiecał elektrownię jądrową w Polsce do 2020 r. i na tym się skończyło. Prawo i Sprawiedliwość realizuje swoje zapowiedzi i w projekcie elektrowni atomowej, gdzie partnerem jest USA, mamy wybraną już lokalizację i technologię”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej