RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemiecki dziennikarz do Scholza: Kanclerzu, Ukraina zamarza

Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej (fot. VALENTYN OGIRENKO / Reuters / Forum)
Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej (fot. VALENTYN OGIRENKO / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Po atakach rakietowych w Kijowie widać sceny jak z czasów II wojny światowej – ludzie ustawiają się w kolejkach po wodę ze studni – relacjonuje z Kijowa dziennikarz „Bilda”. Korespondent sugeruje także, co i jak powinien zrobić kanclerz Scholz.

Wywiad: Rosja przerzuca siły powietrznodesantowe do Donbasu

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja przerzuciła główne elementy swoich sił powietrznodesantowych na fronty w obwodach donieckim i ługańskim w...

zobacz więcej


„To jest absolutnie jasne: Putin chce, żeby Ukraińcy zamarzli na śmierć i my na to pozwalamy” – pisze Paul Ronzheimer w czwartkowym wydaniu „Bilda”. „Armia rosyjska nie może wygrać wojny na południu i wschodzie, od miesięcy traci tereny na rzecz Ukraińców, ale skutecznie terroryzuje ludność cywilną dronami kamikadze i rakietami dalekiego zasięgu” – konstatuje autor. 


„Nawet jeśli Ukraińcy przechwytują 90 proc. pocisków, to i tak od tygodni widać, co może zdziałać jeden pocisk. System energetyczny wkrótce się zawali. Przy temperaturach spadających do minus 20 stopni grozi kolejna katastrofa humanitarna. To nic innego jak zimne mordowanie ludności” – alarmuje korespondent. 

Co powinien zrobić Scholz? Zdaniem dziennikarza kanclerz powinien ponownie pojechać na Ukrainę, aby dać jasny sygnał o niemieckim wsparciu. Konieczne są także kolejne dostawy wojskowe – autor wymienia tutaj pociski powietrze-powietrze Iris-T i systemy obrony przeciwpowietrznej Patriot oraz czołgi. Żeby wesprzeć ludność cywilną potrzebne są generatory prądu i zaopatrzenie humanitarne. „Ukraina potrzebuje naszej pomocy, by przetrwać ataki i zimę” – kończy Ronzheimer. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej