RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szczyt V4 w Koszycach. Morawiecki wzywa KE do działania

Premier Mateusz Morawiecki w Koszycach (fot. PAP/Leszek Szymański)
Premier Mateusz Morawiecki w Koszycach (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kraje Grupy Wyszehradzkiej wzywają Komisję Europejską do pomocy w obliczu kolejnej fali uchodźców z Ukrainy. Szefowie rządów państw V4 spotkali się w słowackich Koszycach, aby omówić wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, w tym związane z wojną na Ukrainie oraz kryzysem energetycznym.

Morawiecki: Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje agresję na Polskę

Od tragicznego wydarzenia w Przewodowie mija już kilka dni, ale musimy pamiętać o nim cały czas – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w „Super...

zobacz więcej

– Potrafiliśmy wszystkim otworzyć drzwi, otworzyć serca i stanęliśmy naprawdę na wysokości zadania – powiedział premier. – Więc dziś przestrzegamy i wzywamy Komisję Europejską do szybkich działań prewencyjnych, działań tu, teraz i dzisiaj – nie czekając na to, co może się zdarzyć za 2 czy 4 tygodnie, bo nie wiemy tego – powiedział Mateusz Morawiecki.


Premier wyraził przy tym nadzieję, że nie dojdzie do kolejnej fali migracji. – Ale dziś głośno mówimy jednym głosem: Komisja Europejska powinna dużo więcej pomagać tym krajom, które poniosły spore koszty, wykonały ogromny wysiłek, by pomóc Ukrainie i Ukraińcom przetrwać te pierwsze miesiące wojny – podkreślił. 


Morawiecki zaznaczył również, że liderzy państw V4 określili „wspólny cel, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie: Rosja jest zagrożeniem dla Europy. To, co dzieje się na Ukrainie, jest niedopuszczalne. Ukraina musi utrzymać swoją suwerenność i granice. To jest nasze wspólne zdanie”. 

Było to pierwsze spotkanie V4 na szczeblu szefów rządu od czasu, gdy w połowie roku Słowacja objęła prezydencję w Grupie. Szczyt na Słowacji ma być też okazją do koordynacji stanowisk przed najbliższym posiedzeniem Rady Europejskiej w połowie grudnia w Brukseli.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej