RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szczepionka przeciw rakowi piersi. Pacjentce cofnęły się zmiany nowotworowe

Każdego roku w Polsce diagnozuje się okoł 20 tysięcy przypadków raka piersi (fot. Pexels)
Każdego roku w Polsce diagnozuje się okoł 20 tysięcy przypadków raka piersi (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Rak piersi pomimo pojawienia się wielu nowych możliwości leczenia nadal zbierających śmiertelne żniwo. Rocznie około 20 tysięcy kobiet w Polsce dowiaduje się, że choruje, umiera około 5 tysięcy chorych.

Zatwierdzono pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1

Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1, polegający na wykorzystaniu immunoterapii, zatwierdzono w USA. Medykament opóźnia tylko...

zobacz więcej

Istnieje wiele odmian tego raka, w tym hormonozależny rak piersi, w którym żeński hormon płciowy estrogen przyczynia się do namnażania komórek nowotworowych – wskazuje TVP Nauka.


Okazuje się, że szczepionka oparta na immunoterapii, stymulacji odpowiednich komórek oraz promieniowaniu niskodawkowym może być skuteczna. W podjętym eksperymencie zadziałała u kobiety wcześniej poddanej leczeniu aż 12 liniami terapeutycznymi. Pacjentka ma 66 lat i choruje na raka piersi od 23 lat.


Po 6 miesiącach okazało się, że nie ma nowych zmian nowotworowych ani wznowy w miejscach wcześniej zaatakowanych przez raka. Co więcej, badania obrazowe wykazały cofnięcie się istniejących wcześniej zmian przerzutowych w nadnerczu oraz innych lokalizacjach.Próba kliniczna, w której testowano nową szczepionkę, była jednak niewielka, bo obejmowała zaledwie 10 chorych. U sześciu kobiet rak nadal postępował, u jednej choroba się zatrzymała. Badanie kliniczne przeprowadzono w Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej