
Rak piersi pomimo pojawienia się wielu nowych możliwości leczenia nadal zbierających śmiertelne żniwo. Rocznie około 20 tysięcy kobiet w Polsce dowiaduje się, że choruje, umiera około 5 tysięcy chorych.
Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1, polegający na wykorzystaniu immunoterapii, zatwierdzono w USA. Medykament opóźnia tylko...
zobacz więcej
Istnieje wiele odmian tego raka, w tym hormonozależny rak piersi, w którym żeński hormon płciowy estrogen przyczynia się do namnażania komórek nowotworowych – wskazuje TVP Nauka.
Okazuje się, że szczepionka oparta na immunoterapii, stymulacji odpowiednich komórek oraz promieniowaniu niskodawkowym może być skuteczna. W podjętym eksperymencie zadziałała u kobiety wcześniej poddanej leczeniu aż 12 liniami terapeutycznymi. Pacjentka ma 66 lat i choruje na raka piersi od 23 lat.
Po 6 miesiącach okazało się, że nie ma nowych zmian nowotworowych ani wznowy w miejscach wcześniej zaatakowanych przez raka. Co więcej, badania obrazowe wykazały cofnięcie się istniejących wcześniej zmian przerzutowych w nadnerczu oraz innych lokalizacjach.
Próba kliniczna, w której testowano nową szczepionkę, była jednak niewielka, bo obejmowała zaledwie 10 chorych. U sześciu kobiet rak nadal postępował, u jednej choroba się zatrzymała. Badanie kliniczne przeprowadzono w Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku.