RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kraje Europy środkowej chcą, aby KE finansowała ochronę zewnętrznej granicy UE

Zapora na granicy polsko-białoruskiej w okolicach miejscowości Nomiki (fot. PAP/Artur Reszko)
Zapora na granicy polsko-białoruskiej w okolicach miejscowości Nomiki (fot. PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii, Węgier, Słowacji i Czech oświadczyli na spotkaniu w Pradze, że będą domagać się od Komisji Europejskiej finansowania wzmożonej kontroli granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Policjanci i żołnierze tych państw wspólnie kontrolują granicę węgiersko-serbską.

Nielegalna migracja. Wielka Brytania zakaże azylu

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman ogłosi we wtorek projekt ustawy zakazującej ubiegania się o azyl dla migrantów, którzy...

zobacz więcej

Ministrowie zapowiedzieli, że będą domagać się od KE jasnych wskazówek na temat sposobów realizowania umów o readmisji i tego, jak skutecznie realizować politykę powrotów obywateli państw trzecich. Minister spraw wewnętrznych Słowacji Roman Mikulec podkreślił, że kwestie powrotów są szczególnie istotne w przypadku obywateli Syrii i Afganistanu. 


Gospodarz spotkania w Pradze, czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan podkreślił, że migracja musi być traktowana jako problem wszystkich krajów UE. Politycy z Czech, Słowacji, Węgier i Austrii spotkali się w przeddzień posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych całej UE, które w Brukseli organizuje czeska prezydencja w Radzie UE. Spotkanie ma być poświęcone właśnie migracji. 


Kontrole graniczne 


Rakuszan powiedział, że w Pradze ustalono regionalne spojrzenie na problem migracji i sposoby jego rozwiązania. Minister spraw wewnętrznych Austrii Gerhard Karner stwierdził, że regionowi potrzebne są instrumenty prawne i techniczne środki do ochrony granic zewnętrznych UE.


Szef MSW Węgier Sandor Pinter zapewnił, że jego kraj zrobi wszystko, by żaden migrant nie przekroczył jego granic. Zasugerował również skuteczniejsze strzeżenie granic Turcji i Grecji. 


Rakuszan powtórzył, że przywrócenie przez Pragę pod koniec września kontroli na granicy ze Słowacją było niezbędne, by ograniczyć rosnącą liczbę liczb nielegalnych migrantów, którzy przez Czechy chcą dostać się do Niemiec. Jego zdaniem kontrole przynoszą pozytywny skutek, ale wciąż niedostateczny.


Po podobne rozwiązanie sięgnął Wiedeń, wzmacniając kontrole na granicy ze Słowacją. Mikulec podkreślił, że poszczególne kraje UE nie powinny same walczyć z migracją i potrzebne są rozwiązania na szczeblu unijnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej