RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Witek: Kobieta ukraińska to dziś matka, żołnierka, symbol suwerenności Ukrainy

Najnowsze

Popularne

Dziś kobieta ukraińska to przede wszystkim matka, wolontariuszka, artystka, korespondentka wojenna, żołnierka, a także symbol suwerenności państwa ukraińskiego – powiedziała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek, otwierając w Sejmie wystawę pt. „Ukrainka”.

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. Witek: Społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem

Dziś społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem, to test na solidarność z narodem ukraińskim oraz na to, czy wartości, które sami...

zobacz więcej

Marszałek Sejmu w dniu, w którym rozpoczęła się w Warszawie sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, otworzyła w Sejmie wystawę ukazującą, jak wiele ról w kontekście agresji Rosji na Ukrainę pełnią obecnie ukraińskie kobiety: matki, uchodźczynie, wolontariuszki, artystki, korespondentki wojenne, żołnierki. W wernisażu, oprócz Witek, wzięły udział także m.in. przewodnicząca ZP OBWE Margareta Cederfelt i przewodnicząca Delegacji Sejmu i Senatu do ZP OBWE Barbara Bartuś. 

 

Witek podkreśliła, że stara się wykorzystywać wszystkie możliwe okazje i fora, by mówić o losie ukraińskich kobiet tak, by trafić zarówno do politycznych decydentów, jak i obywateli wielu państw. Wskazała, że kobiety ukraińskie muszą dziś stawić czoła wrogowi, który zaatakował ich kraj, ale też często przetrwać śmierć ukochanych osób czy doświadczać aktów bestialstwa i codziennie drżeć o los najbliższych. 

 

– Ale wystawa, którą państwu zaprezentujemy, przedstawia nie tylko to smutne, tragiczne oblicze kobiety ukraińskiej, pokazuje też, iż podczas tej okrutnej wojny ona pełni tyle ważnych innych ról. To jest kobieta–matka, która każdego dnia musi zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych, przede wszystkim swoich dzieci, to jest ta matka, która została w Ukrainie i ta matka, która opuściła własny dom i przybyła tutaj, do nas, by szukać bezpiecznego schronienia. Ale kobieta ukraińska to także kobieta–żołnierz – mówiła Witek. 

Błaszczak: Zwróciłem się do Niemiec o przekazanie baterii Patriot na Ukrainę

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że zwrócił się do Niemiec, by proponowane baterie Patriot...

zobacz więcej

Zaznaczyła, że ukraińskie kobiety nie chcą być ofiarami, tylko bojowniczkami. Zauważyła, że od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę podwoiła się liczba kobiet w zawodowej armii ukraińskiej i że kobiety na równi z mężczyznami walczą o suwerenność, wolność i niepodległość swojego kraju, ale też o nasze bezpieczeństwo i wolność. Mówiła, że kobieta ukraińska to także wolontariuszka, medyk na froncie, tłumaczka, asystentka przy ukraińskich dzieciach, które muszą chodzić do szkół w innych państwach czy artystka albo dokumentalistka, która ukazuje zbrodnie dokonane w jej kraju. 

 

– Jest jeszcze jedna bardzo ważna rola. Dziś kobieta ukraińska jest symbolem suwerenności państwa ukraińskiego i troski, dbałości, a także celów, jakie maja doprowadzić Ukrainę do grupy państw euroatlantyckich, do rodziny euroatlantyckiej – podkreśliła marszałek Sejmu. 

 

Te kobiety wołają o pomoc dla Ukrainy. Pomagajmy jej – politycznie, humanitarnie, ale przede wszystkim pomagajmy jej wojskowo – apelowała Witek. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej