RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sąd uniewinnił lekarza oskarżonego o przestępstwa seksualne wobec 14-latki

Uzasadnienie wyroku było niejawne. Wyrok jest prawomocny (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Uzasadnienie wyroku było niejawne. Wyrok jest prawomocny (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Sąd Okręgowy w Lublinie uniewinnił w procesie odwoławczym lekarza pediatrę z Białej Podlaskiej, który był oskarżony o przestępstwa seksualne wobec 14-latki. Wyrok jest prawomocny.

Chojnice: 13-latka urodziła córeczkę. Sprawą zajęła się prokuratura

Lekarze w chojnickim szpitalu przyjęli poród u 13-letniej dziewczynki. Sprawą zajęła się prokuratura. Ojcem prawdopodobnie jest dorosły mężczyzna....

zobacz więcej

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zakończył się proces odwoławczy przeciwko lekarzowi pediatrze Maciejowi T. z Białej Podlaskiej, którego oskarżono o seksualne wykorzystanie małoletniej (poniżej 15. roku życia). W 2020 r. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej nieprawomocnie skazał go na dwa lata więzienia. Następnie w październiku 2020 r. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy ten wyrok.


W lipcu zeszłego roku Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Lublinie do ponownego rozpoznania, uznając za zasadną kasację wniesioną przez obrońców Macieja T. 


– Sąd Okręgowy w Lublinie po rozpoznaniu sprawy (...) zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że uniewinnia oskarżonego Macieja T. od dokonania zarzucanego mu czynu. Wydatkami poniesionymi w sprawie obciąża Skarb Państwa – powiedział sędzia Jacek Janiszek.


Pełnomocnik poszkodowanej zapowiada kasację 


Uzasadnienie wyroku było niejawne. Wyrok jest prawomocny. 


Pełnomocnik poszkodowanej mec. Piotr Selwa nie zgadza się z wyrokiem. W rozmowie z PAP zapowiedział, że wystąpi o uzasadnienie i złoży kasację do Sądu Najwyższego. 

Seks z nieletnimi i posiadanie pornografii dziecięcej. Sąd uznał piosenkarza za winnego

Amerykański piosenkarz i producent muzyczny R. Kelly został uznany przez sąd w Chicago winnym m.in. nakłaniania nieletnich dziewcząt do seksu i...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy wydarzeń z lipca 2018 r. Według ustaleń śledczych pediatra Maciej T. z Białej Podlaskiej wielokrotnie kontaktował się z 14-latką za pośrednictwem portalu internetowego, doprowadził ją do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych.


Biegły antropolog 


W kasacji wniesionej przez obrońców Macieja T. do Sądu Najwyższego podnosili oni m.in. że sąd rejonowy nie dopuścił dowodu z opinii biegłego z zakresu antropologii, który miałby ustalić, czy cechy pokrzywdzonej – m.in. budowa ciała, waga, wzrost – mogły wskazywać, że ma ona więcej niż 15 lat. Podkreślali, że ustalenie tego jest kluczowe do stwierdzenia, czy oskarżony miał świadomość, że może popełniać przestępstwo. Wskazywali m.in., że był on przekonany, że pokrzywdzona ukończyła 15 lat i zeznawał, że wprowadziła go w błąd, co do swojego wieku. 


Proces Macieja T. toczył się z wyłączeniem jawności ze względu na charakter sprawy. W lutym 2020 r. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej, skazując Macieja T. na dwa lata więzienia, skierował go też na terapię psychologiczną i orzekł zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także orzekł zakaz wykonywania zawodu lekarza pediatry i neonatologa przez trzy lata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej