RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przed Muzeum Sztuki Nowoczesnej staną drzewa z Belgii. Media ujawniają, ile to kosztuje

Nowa siedziba muzeum powstaje po północnej stronie placu Defilad (fot. arch. PAP/Albert Zawada)
Nowa siedziba muzeum powstaje po północnej stronie placu Defilad (fot. arch. PAP/Albert Zawada)

Najnowsze

Popularne

W centrum Warszawy powstaje finansowana przez miasto nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jak donosi wpolityce.pl, przed przyszłym gmachem muzeum stanęło pierwsze z jedenastu 13-metrowych drzew sprowadzonych z Belgii. Cena jednego to 3 tysiące euro.

Twarda decyzja PiS ws. Rosji. Trzaskowski: Zgadzam się z rządem

Polska odmówiła Rosji zgody na wjazd do naszego kraju ministra spraw zagranicznych FR Siergieja Ławrowa. – Myślę, że podjąłbym taką samą decyzję –...

zobacz więcej

Nowa siedziba muzeum powstaje po północnej stronie placu Defilad, od strony ulicy Marszałkowskiej. Za projekt budynku odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners. 

  

Czteropiętrowy budynek będzie mieć w sumie ok. 20 tys. metrów kwadratowych. Oprócz przestrzeni wystawowych pomieści m.in. kino, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie, kawiarnię. 

 

Jak podaje wpolityce.pl, przed muzeum stanęło już pierwsze z jedenastu 13-metrowych drzew (gatunku glediczja trójcierniowa) z Belgii. Serwis podaje, że cena każdego to 3 tys. euro. Łącznie więc podatnicy zapłacą za drzewa ok. 150 tys. zł.

Trzaskowski wraca z Egiptu. Będzie w Polsce dwa dni po eksplozji

Rakieta rosyjskiej produkcji we wtorek po południu spadła na Polskę, zabijając dwie osoby. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w...

zobacz więcej

Marta Bartkowska, kierowniczka działu komunikacji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy przekazała, że „wybrane przez Thomasa Phifera, autora projektu Muzeum, drzewa (glediczje trójcierniowe), stanowią integralną część konceptu architektonicznego budynku i otoczenia”. 

 

„Charakteryzują się wysoko usytuowanymi koronami, harmonijnie dopełniającymi architekturę nowej siedziby Muzeum. Stanowiło to ważny argument za wyborem tego akurat gatunku. Wybrano drzewa wysokie (ok. 12–13 metrowe), około trzydziestolenie, które, posadzone od strony pl. Defilad (przyszłego placu Centralnego), stworzą zacienioną przestrzeń przed Muzeum” – czytamy. 

  

Pytana, z jakiego powodu nie zdecydowano się na zakup drzew w polskich szkółkach odparła, że „tej wysokości glediczje trojcierniste w polskich szkółkach występują bardzo rzadko, a znalezienie w Polsce 11 takich drzew jest praktycznie niemożliwe”. „Drzewa trzydziestoletnie, o pożądanej wysokości, są dostępne poza granicami Polski (m.in w Belgii)” – mówi. 

  

Serwis stawia pytanie, czy wybranie „kosztownej opcji, związanej ze sprowadzaniem drzew z Belgii, jest właściwe wobec publicznie prezentowanego stanowiska prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, że Warszawie brakuje pieniędzy”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej