RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Konflikt między Kosowem i Serbią zażegnany? Borrell: Mamy porozumienie

Protest mniejszości serbskiej w Kosowie (fot.  Erkin Keci/Anadolu Agency via Getty Images)
Protest mniejszości serbskiej w Kosowie (fot. Erkin Keci/Anadolu Agency via Getty Images)

Serbia i Kosowo doszły do porozumienia po trwającym ponad dwa lata konflikcie dotyczącym tablic rejestracyjnych w północnym Kosowie – ogłosił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zachód ostrzegał, że spór w tej sprawie może doprowadzić do przemocy na tle etnicznym.

Wywiad: Rosja przerzuca siły powietrznodesantowe do Donbasu

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja przerzuciła główne elementy swoich sił powietrznodesantowych na fronty w obwodach donieckim i ługańskim w...

zobacz więcej

„Mamy porozumienie” – napisał w mediach społecznościowych Borrell po podpisaniu umowy, do której obie strony doszły dzięki mediacjom unijnym. „Z wielkim zadowoleniem ogłaszam, że negocjatorzy z Serbii i Kosowa przy pomocy EU zgodzili się na zaprzestanie dalszej eskalacji i zadeklarowali działania na rzecz normalizacji wzajemnych stosunków” – dodał.


Powodem konfliktu była decyzja władz w Prisztinie o obligatoryjnej wymianie serbskich tablic rejestracyjnych sprzed 1999 r., z których korzysta ok. 10 tys. osób, na północy Kosowa. Po nieudanych negocjacjach pomiędzy premierem Kosowa Albinem Kurti a prezydentem Serbii Aleksandrem Vucicem planowane było rozpoczęcie egzekwowania przepisów w poniedziałek. Na prośbę USA władze w Prisztinie przedłużyły czas o 48 godzin.


„Serbia zaprzestanie wydawania tablic rejestracyjnych z kosowskimi miastami, a Kosowo zaprzestanie dalszych działań związanych z ponowną rejestracją pojazdów” – napisał Borrell.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej