RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes PKN Orlen o inwestycji w biopaliwa nowej generacji

Najnowsze

Popularne

W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni – zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie w woj. warmińsko-mazurskim na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.

Daniel Obajtek nagrodzony statuetką Lecha Kaczyńskiego

Statuetkę z popiersiem Lecha Kaczyńskiego przyznaną przez Akademicki Klub Obywatelski odebrał w środę w Poznaniu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek....

zobacz więcej

Prezes PKN Orlen przypomniał, że zbudowany poprzez przejęcia przez tę spółkę Grupy Energa, Grupy Lotos i PGNiG koncern multienergetyczny ma przede wszystkim inwestować, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo paliwowo-energetyczno-gazowe Polski. 


– Patrząc na cały proces inwestycyjny, nasza strategia nie może być oderwana od rozwoju naszego kraju gospodarczo. To jest tak duży koncern, że strategia koncernu i wydatki na inwestycje będą miały wpływ również na naszą gospodarkę. Dlatego zbudowaliśmy taki koncern – oświadczył Obajtek. 


Inwestycje w Polsce lokalnej 


Podkreślił jednocześnie, że oprócz przedsięwzięć w dużych ośrodkach w naszym kraju, a także za granicą, stworzony wokół PKN Orlen koncern multienergetyczny „musi patrzeć na inwestycje także w Polsce lokalnej”. – Te inwestycje muszą napędzać inne gałęzie gospodarki – zaznaczył. 


Jak ocenił Obajtek, w przypadku biometanowni przedsięwzięcia te „zmniejszą nam ilość kupowanego z czasem gazu”.

PKN Orlen: Nie ma możliwości niekontrolowanego zbycia aktywów Grupy Lotos

Nie ma możliwości niekontrolowanego zbycia aktywów Grupy Lotos, nie może być mowy o realizacji takiego scenariusza – oświadczył PKN Orlen. Koncern...

zobacz więcej

– Musimy wykorzystać ten potencjał rolniczy by gwarantować nasze bezpieczeństwo, byśmy zdecydowanie większe ilości produkowali biometanu w Polsce, byśmy zasilali nasze sieci biometanem – stwierdził prezes PKN Orlen. 


Gazownia rolnicza 


Obajtek ocenił jednocześnie, iż tego typu inwestycje „to również dodatkowa linia biznesowa dla rolnictwa”. – Dlatego w naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni – zapowiedział prezes PKN Orlen. 


Orlen Południe z Grupy Orlen w styczniu 2021 r. informował, że spółka ta kupiła dwie działki w Głąbowie w gminie Ryn o powierzchni 1,36 ha i 0,23 ha i przejęła rozpoczętą tam budowę biogazowni rolniczej – zapowiedziano wówczas kontynuację w kierunku biometanowni produkującej ok. 7 mln metrów sześc. biogazu rocznie. 


Orlen Południe informował wcześniej, że planuje rozbudować obiekt do mocy ok. 3 MW. Spółka informowała, że zakończenie inwestycji planowane jest właśnie na koniec 2022 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej