RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef MSZ o przyszłość OBWE: trwanie organizacji nie może być celem samym w sobie

Najnowsze

Popularne

Przyszłość OBWE będzie udana tylko pod warunkiem, że wszystkie kraje członkowskie będą szanowały wartości, na które się zgodziliśmy; obawiam się, że obecnie zbiór tego, w czym się zgadzamy, jest coraz mniejszy – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. Witek: Społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem

Dziś społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem, to test na solidarność z narodem ukraińskim oraz na to, czy wartości, które sami...

zobacz więcej

W polskim parlamencie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Podczas swojego wystąpienia Rau – pełniący funkcję przewodniczącego OBWE – stwierdził, że „jedna rzecz wydaje się całkowicie pewna: w historii OBWE nie mamy doświadczenia podobnie fundamentalnego kryzysu jak obecna wojna na Ukrainie, którą rozpoczęła Federacja Rosyjska”


– Ta wojna jest egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy, natomiast OBWE zadaje sobie pytania o własną rolę w XXI wieku. Wspólnota międzynarodowa całkowicie zjednoczyła się w obronie podstawowych zasad prawa międzynarodowego; olbrzymia większość krajów OBWE przyjęła zasady prawa międzynarodowego jako swoje własne – mówił szef MSZ. Jak ocenił, udało się „w sposób kolektywny podtrzymać zasady i cele OBWE”. 


Trwanie organizacji nie może być celem samym w sobie 


Rau wyraził też przekonanie, że udało się „obronić to, co można nazwać przyzwoitością OBWE”. Zaznaczył jednak, że OBWE została zmuszona do działania „na poziomie najmniejszego wspólnego mianownika”.


– Zbiór działań, co do których się zgadzamy, jest coraz mniejszy; niestety, to ma swój negatywny wpływ na długofalową perspektywę organizacji – mówił. 


– Obawiam się, że przyszłość OBWE będzie mogła być uznana za udaną tylko wtedy, jeżeli wszystkie kraje członkowskie w dobrej wierze będą szanowały wszystkie te wartości, na które się zgodziliśmy. Innymi słowy: musimy dołożyć wszelkich starań do tego, aby to, w czym się zgadzamy, od sumy momentów, w których się nie zgadzamy, wówczas będziemy w stanie w pełni wykorzystać potencjał naszej organizacji – oświadczył minister. 


Jak mówił, trwanie organizacji nie może być celem samym w sobie. Rau podkreśliła jednak, że „ma wiarę w nasze partnerstwo i naszą współpracę”. Wyraził też nadzieję, że dzięki nim „wspólnie będziemy w stanie oprzeć się wszystkim zagrożeniem i wrócić na ścieżkę postępu i pokoju”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej