RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Delegacje Ukrainy i Rosji spotkały się w Abu Zabi. Temat: wymiana jeńców i eksport amoniaku

W ubiegłym miesiącu prezydent ZEA złożył wizytę w Moskwie (fot. 	Rustam Azmi / Contributor/Getty)
W ubiegłym miesiącu prezydent ZEA złożył wizytę w Moskwie (fot. Rustam Azmi / Contributor/Getty)

Najnowsze

Popularne

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji spotkali się w zeszłym tygodniu w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi, aby omówić kwestie wymiany jeńców oraz wznowienia eksportu rosyjskiego amoniaku – poinformowała Agencja Reutera.

Wymiana jeńców. Kolejni ukraińscy obrońcy wracają do domów

36 ukraińskich obrońców wraca do domów w ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską – poinformował w środę Andrij Jermak, szef biura...

zobacz więcej

Do spotkania miało dojść 17 listopada. Agencja Reutera powołała się na własne źródła, pragnące zachować anonimowość. 


Rosyjski amoniak, który jest niezbędny przy produkcji nawozów, transportowany jest do Azji i Afryki rurociągiem przebiegającym przez Ukrainę. Informatorzy powiedzieli, że rozmowy były prowadzone za pośrednictwem jednego z państw Zatoki Perskiej, bez udziału ONZ, mimo że ta organizacja odgrywa główną rolę w negocjowaniu „inicjatywy zbożowej”, czyli eksportu produktów rolnych z trzech ukraińskich portów Morza Czarnego.


Każda okazja ważna 


Jak poinformowali rozmówcy, przedstawiciele Rosji i Ukrainy omawiali możliwość wznowienia eksportu amoniaku oraz wymianę jeńców. Reuters nie dowiedział się, co ustalono podczas rozmów. 


Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar powiedział Agencji Reutera, że „uwolnienie naszych jeńców jest elementem negocjacji w sprawie eksportu rosyjskiego amoniaku”, i dodał, że Ukraina stara się wykorzystać każdą okazję, by uwolnić jeńców. Powiedział, że nic nie wiedział o spotkaniu w ZEA – informuje Agencja Reutera.

Zełenski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wezwał do odebrania Rosji prawa weta

Ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej jest oczywistą zbrodnią przeciwko ludzkości – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na...

zobacz więcej

Ministerstwo spraw zagranicznych ZEA, ministerstwa obrony Rosji i Ukrainy nie odpowiedziały na prośby Reutersa o komentarz. Odpowiedzi odmówił też rzecznik ONZ zapytany, czy w rozmowy zaangażowana była ta organizacja.

 

Jakie warunki stawia Ukraina? 


Rurociąg miał pompować do 2,5 mln ton amoniaku rocznie z rosyjskiego Powołża do ukraińskiego portu nad Morzem Czarnym w Piwdennem (Jużnem) niedaleko Odessy, w celu dalszej wysyłki do międzynarodowych nabywców. Został on zamknięty po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. 


Eksport amoniaku nie był elementem wspieranej przez ONZ umowy o korytarzu zbożowym, na mocy której wznowiono eksport produktów rolnych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – zaznacza Agencja Reutera. 


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wymienił kilka warunków, które Rosja musi spełnić, by wznowić transport amoniaku rurociągiem – są wśród nich wymiana jeńców i umożliwienie ponownego otwarcia portu w Mikołajowie nad Morzem Czarnym


Agencja podała też, powołując się na dwa źródła, że w ubiegłym miesiącu prezydent ZEA Mohammed bin Zajed Al-Nahjan złożył wizytę w Moskwie, gdzie omówił z Władimirem Putinem możliwość pośredniczenia Abu Zabi w negocjacjach dotyczących eksportu amoniaku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej