RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. Witek: Społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem

Najnowsze

Popularne

Dziś społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem, to test na solidarność z narodem ukraińskim oraz na to, czy wartości, które sami stworzyliśmy kilkadziesiąt lat temu, są dla nas dziś równie ważne, czy chcemy o nie walczyć – powiedziała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek

Rosyjska delegacja nie weźmie udziału w spotkaniu OBWE. Polska odmówiła wydania wiz

Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którzy mieli wziąć udział w sesji...

zobacz więcej

W czwartek rano w Sejmie rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, bierze w nim udział około 200 delegatów z 52 krajów. Podczas sesji nie są obecni przedstawiciele Rosji – Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE; na sesji nie ma też przedstawicieli Białorusi. 

 

Witek podkreśliła podczas otwarcia ZP OBWE, że w „wyjątkowym czasie polski Sejm staje się miejscem strategicznej debaty w strategicznym punkcie współczesnej historii”.


– Polska występuje w charakterze państwa, sąsiada Ukrainy, którą bestialsko Rosja napadła 24 lutego tego roku i Polska widzi na co dzień okrucieństwa tej wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą – mówiła Witek. 

 

– Dziś społeczność międzynarodowa stoi przed wielkim testem, to nie jest tylko test na solidarność z narodem ukraińskim, ale to jest przede wszystkim test na to, czy wartości, które sami stworzyliśmy kilkadziesiąt lat temu, są dla nas dziś równie ważne, czy chcemy o nie walczyć i czy chcemy ich przestrzegać – powiedziała marszałek Sejmu.

Putin użyje broni chemicznej? Niepokojące doniesienia

Rosja może użyć broni chemicznej na Ukrainie w przypadku kolejnych niepowodzeń na froncie – uważają urzędnicy administracji Joego Bidena cytowani...

zobacz więcej

Mówiła, że chodzi o takie wartości jak: prawo do suwerenności każdego państwa, integralności terytorialnej, tego, żeby konflikty załatwiać drogą pokojową bez użycia siły, to jest przestrzeganie praw człowieka, a przede wszystkim respektowanie prawa międzynarodowego. 

 

„Szkoda, że nikt nas wtedy nie słuchał


Witek podkreśliła, że Polska od bardzo wielu lat, podobnie jak kraje Europy Środkowo-Wschodniej, przestrzegała przed tym, co może zrobić Władimir Putin.


– Szkoda, że nikt nas wtedy nie słuchał, ale mam nadzieję, że obrady OBWE, która ma ogromne znaczenie i może bardzo wiele, przyczyni się do tego, że dziś będziemy myśleć racjonalnie i dobrze, realne ocenimy dzisiejszą sytuację – powiedziała marszałek Sejmu. 

 

Podkreślała, że trzeba głośno mówić o tym, że Ukraina jako wolne państwo została brutalnie zaatakowana przez Rosję. Witek dodała, że słowa i gesty są bardzo ważne, ale trzeba dążyć do podejmowania konkretnych działań. – Mam nadzieję, że temu to spotkanie (ZP OBWE) będzie służyć – powiedziała Witek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej