RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemieckie Patrioty zamiast do Polski trafią na Ukrainę? Morawiecki komentuje

Najnowsze

Popularne

To dobra propozycja dla ochrony pogranicza Polski i Ukrainy. Robimy wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki o propozycji strony polskiej dotyczącej przekazania niemieckich wyrzutni Patriot Ukrainie.

Błaszczak: Zwróciłem się do Niemiec o przekazanie baterii Patriot na Ukrainę

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że zwrócił się do Niemiec, by proponowane baterie Patriot...

zobacz więcej

W niedzielę minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. 

  

W środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. „To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy” – uzasadniał szef MON. 

  

Premier zapytany został na konferencji prasowej czy wicepremier Błaszczak konsultował z nim zmianę decyzji w sprawie baterii Patriot, które ze strony niemieckiej miały trafić do Polski. 

  

Szef rządu odpowiedział, że oczywiście były rozmowy jak najlepiej wykorzystać propozycję Niemiec, by „chronić jak największą część tego obszaru, który jest zagrożony”. 

Johnson i Tusk o Niemczech. To zestawienie robi wrażenie [WIDEO]

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w głośnym wywiadzie dla CNN oskarżył niemiecki rząd o to, że był zwolennikiem szybkiej ukraińskiej...

zobacz więcej

– I oczywiście myślę, że taka propozycja, jaką złożyliśmy, będzie dobrą propozycją, która ochroni ten pas ziemi, tę granicę naszą, to zachodnie pogranicze ukraińsko-polskie i wschodnie pogranicze polsko-ukraińskie. Robimy wszystko, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski – powiedział Morawiecki. 

  

Przywołując tragiczne zdarzenie, do którego doszło w ubiegłym tygodniu w Przewodowie (woj. lubelskie), podkreślał, że wschodnia granica Polski i zachodnia granica Ukrainy, to „jest ten sam obszar, ta sama przestrzeń”. 

  

– Chcielibyśmy, aby ta przestrzeń była jak najlepiej chroniona, żeby bomby i rakiety, które spadają na Kijów, na Lwów, na Iwano-Frankiwsk, czyli po naszemu dawniej Stanisławów, na Kowel, na Równe, na Łuck, na te wszystkie miasta, żeby one były chronione; stamtąd uciekają fale uchodźców do Polski i boimy się, obawiamy się takiej kolejnej wielkiej fali – powiedział szef rządu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej