RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rzecznik sił powietrznych Ukrainy o systemie Patriot

Zestaw ma zasięg ponad 100 km (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
Zestaw ma zasięg ponad 100 km (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rozlokowanie systemów Patriot na zachodzie Ukrainy wzmocniłoby bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Ukrainy i Europy – oznajmił w czwartek Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, komentując inicjatywę polskich władz w sprawie niemieckiej oferty wsparcia obejmującej Patrioty.

Zełenski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wezwał do odebrania Rosji prawa weta

Ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej jest oczywistą zbrodnią przeciwko ludzkości – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na...

zobacz więcej

„A dlaczego w Polsce? Można na Ukrainie rozlokowywać, na zachodzie. To jest pytanie do naszych partnerów, na jakie są gotowi pójść kroki, by obronić ukraińską granicę i ukraińskie terytorium oraz Europę, by jeszcze na obrzeżach Europy zapewnić bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej” – powiedział Ihnat, cytowany przez RBK-Ukraina. 


„To oczywiście pomoże, zestaw ma zasięg ponad 100 km. (...) System potencjalnie mógłby wzmocnić obronę ukraińskiego nieba” – dodał. 


W niedzielę minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. 


Zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej granicy 


„Po kolejnych atakach rakietowych Rosji zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem, i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy” – napisał w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze. 


O kwestii tej mówił także w opublikowanym w środę wywiadzie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że propozycja Niemiec jest interesująca, ale jego zdaniem „dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom, przeszkolili ukraińskie załogi, z zastrzeżeniem, że baterie miałyby być rozlokowane na zachodzie Ukrainy”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej