RAPORT

Pogarda

Nowe nagranie z granicy. Tak działają białoruscy żołnierze

Nagranie Straży Granicznej (fot. tt/@Straz_Graniczna)
Nagranie Straży Granicznej (fot. tt/@Straz_Graniczna)

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze Straży Granicznej pokazali nowe nagranie z granicy. Widać na nim grupę migrantów i eskortujących ich białoruskich pograniczników. Sposób zabezpieczenia granicy przez Polskę jest stale monitorowany przez służby reżimu Łukaszenki.

Nowe zabezpieczenie granicy z Białorusią. Kamiński: Najdłuższa taka zapora na świecie [WIDEO]

Oddajemy dziś pierwszy odcinek gotowej zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. Myślę, że na koniec roku powinniśmy już mieć całość zapory –...

zobacz więcej

W czwartek Straż Graniczna podała, że dzień wcześniej 28 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski. Byli to m.in. obywatele Etiopii, Sudanu, Egiptu i Jemenu. 

  

Do zatrzymań doszło na odcinkach ochranianych przez placówki Straży Granicznej w Mielniku, Nowym Dworze, Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych. SG nie podaje szczegółów, informuje jedynie, że grupę ośmiu osób, obywateli Jemenu, zatrzymano na terenie ochranianym przez SG w Mielniku. 

  

Z danych SG wynika, że od początku listopada zanotowano w sumie ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku było takich prób ponad 2,5 tys. W sumie od początku roku było to ponad 13,5 tys. prób. 

 

W czwartek SG zamieściła w mediach społecznościowych nagranie z kamer noktowizyjnych, na którym widać grupę migrantów prowadzonych przy polskiej granicy przez białoruskich funkcjonariuszy.  

 

„Służby białoruskie cały czas przywożą cudziemców pod granicę z Polską. Dzięki znajomości terenu żołnierze białoruscy doprowadzają szybko cudziemców do miejsc, w których mogą próbować przekraczać granicę” – wskazuje SG dodając, że sposób zabezpieczenia granicy przez Polskę jest stale monitorowany przez służby reżimu białoruskiego.  

 

Nagranie wykonali funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Szudziałowie. 

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia, zbudowanego na 186 kilometrach granicy lądowej z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki. Gotowy jest już jej pierwszy odcinek; w miniony piątek niedaleko Kuźnicy oficjalnie oddano do użytku 21 km takiej bariery, gdzie jest m.in. blisko ćwierć tysiąca kamer dzienno-nocnych i 67 kamer termowizyjnych.


Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej