RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kryzys energetyczny. Nadzwyczajne posiedzenie unijnych ministrów

W Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki  (fot.  Thierry Monasse/Getty Images)
W Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W czwartek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki w swoich rządach. Mają oni debatować nad wzmocnieniem solidarności poprzez lepszą koordynację zakupów gazu, transgraniczną wymianę gazu i wiarygodne wskaźniki cenowe.

Fotowoltaika na wodzie. Powstała pierwsza pływająca elektrownia w Polsce

W Gdańsku powstała pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna na sztucznym zbiorniku retencyjnym. Wyjątkową elektrownię zobaczyć ja na terenie Portu...

zobacz więcej

Głównym punktem rozmów ma być przedstawiony przez Komisję Europejską projekt regulacji wprowadzającej pułap cenowy gazu przy określonych transakcjach. Zgodnie z deklaracjami KE miałoby to zapobiegać nagłym i nadmiernym wzrostom cen gazu. 

 

Pułap cenowy proponowany przez Komisję dotyczyłby instrumentów pochodnych giełdy TTF z miesięcznym wyprzedzeniem i zostałby ustanowiony na poziomie 275 euro za MWh. TTF jest najczęściej stosowanym w UE wskaźnikiem referencyjnym cen gazu i odgrywa kluczową rolę na europejskim hurtowym rynku gazu. 

 

Zgodnie z pomysłem KE mechanizm byłby uruchamiany automatycznie przy spełnieniu dwóch warunków: cena rozliczeniowa instrumentu pochodnego TTF przekracza 275 euro przez dwa tygodnie i ceny TTF są o 58 euro wyższe niż cena referencyjna LNG przez 10 kolejnych dni sesyjnych w ciągu dwóch tygodni. 

Gaz w Europie tanieje w poniedziałek o ponad 12 proc.

W poniedziałek po południu gaz w kontraktach grudniowych w holenderskim hubie TTF tanieje o 12,4 proc., do 122 euro za MWh. Cena gazu z dostawą w...

zobacz więcej

Po spełnieniu tych warunków Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) niezwłocznie opublikuje zawiadomienie o korekcie rynkowej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i poinformuje o tym Komisję, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) oraz Europejski Bank Centralny (EBC). Następnego dnia wejdzie w życie mechanizm korekty cen i zlecenia na instrumenty pochodne TTF przekraczające pułap ceny bezpieczeństwa nie będą przyjmowane. Mechanizm mógłby być uruchomiony od 1 stycznia 2023 r. 

 

Jak wynika z ustaleń brukselskiego portalu Politico opublikowanych w środę, propozycja Komisji jest zaprojektowana tak, by nie mogła nigdy zostać uruchomiona.

 

„Zgodnie z propozycją Komisji »mechanizm korekty rynkowej« zostałby uruchomiony tylko wtedy, gdyby cena gazu (...) na holenderskiej giełdzie TTF w transakcjach zawieranych na miesiąc przekraczała 275 euro za megawatogodzinę przez dwa tygodnie z rzędu, a jednocześnie cena w Europie była o 58 euro wyższa niż światowa cena LNG przez 10 kolejnych dni. Nie zdarzyło się to nawet w sierpniu, kiedy ceny osiągnęły swój szczyt – 350 euro za MWh – ale utrzymywały się powyżej magicznej wartości 275 euro tylko przez tydzień” – wyjaśnia Politico.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej