RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przeciwutleniacze z roślin mogą opóźniać problemy z pamięcią

Badanie pokazało, że osoby spożywające najwięcej flawonoli doświadczały wyraźnie wolniejszego pogarszania się pamięci.(fot. Shutterstock/Elena Veselova)
Badanie pokazało, że osoby spożywające najwięcej flawonoli doświadczały wyraźnie wolniejszego pogarszania się pamięci.(fot. Shutterstock/Elena Veselova)

Najnowsze

Popularne

U osób, które z jedzeniem i napojami przyswajają więcej przeciwutleniających i przeciwzapalnych flawonoli, pamięć pogarsza się wolniej. Substancje takie można znaleźć w różnych owocach, warzywach, herbatach czy winie.

Naukowcy: Mała ilość spożywanego białka napędza plagę otyłości

Niedostateczna ilość białka w diecie prowadzi do przejadania się kaloriami i tycia – wskazuje szeroko zakrojone, australijskie badanie. Szczególnie...

zobacz więcej

Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „Neurology” przyjrzeli się diecie i innym elementom stylu życia oraz pamięci prawie tysiąca wolnych od demencji ochotników w wieku średnio 81. 


Według wyników z pomocą diety, a konkretnie związków zwanych flawonolami, prawdopodobnie można istotnie wpłynąć na pracę pamięci. 


„To ekscytujące, że specyficzne wybory żywieniowe mogą spowalniać pogarszanie się pamięci” – mówi główny autor dr Thomas M. Holland z Rush University. „Tak prosta metoda jak jedzenie większej ilości owoców i warzyw oraz picie większej ilości herbaty może pomóc w utrzymaniu zdrowia mózgu” – dodaje. 


Ile trzeba jeść? 


Flawonole to substancje z grupy flawonoidów nadających różne kolory owocom i warzywom, znane jednocześnie z korzystnego wpływu na zdrowie. W USA średnia konsumpcja tych związków wynosi wśród dorosłych od 16 do 20 mg dziennie.

Niezdrowe jedzenie a nastrój. Niepokojące ustalenia [WIDEO]

Fast foody i przetworzone produkty mogą nam zaszkodzić. Naukowcy z Florydy przebadali ponad 10 tysięcy Amerykanów i doszli do wniosku, że nawyki...

zobacz więcej

Uczestnicy badania spożywali ich średnio 10 mg dziennie, od 5 mg do 15 mg, co odpowiada np. jednej filiżance ciemnych, liściastych warzyw.


Po uwzględnieniu różnorodnych czynników, które mogły wpłynąć na rezultaty, okazało się, że osoby spożywające najwięcej flawonoli doświadczały wyraźnie wolniejszego pogarszania się pamięci.


Gdzie znajdziemy cenne substancje


Eksperci przeanalizowali przy tym wpływ różnych rodzajów tego typu substancji. Uwzględnili kaempferol obecny np. w jarmużu, fasoli, herbacie, szpinaku i brokułach, kwercetynę występującą w pomidorach, jarmużu, jabłkach i herbacie, mirycetynę znajdowaną np. w herbacie, winie, jarmużu, pomarańczach i pomidorach oraz izoramnetynę spotykaną m.in. w gruszkach, oliwie z oliwek, winie czy przecierze pomidorowym. 


Najsilniej działał kaempferol, na drugim miejscu znalazła się mirycetyna, a na trzecim – kwercetyna. Izoramnetyna nie wykazała wyraźnego działania. 


Badanie, co prawda nie pokazywało z całą pewnością, że to wymienione związki poprawiają pamięć, ale naukowcy wiążą uzyskane wyniki z przeciwutleniającym i przeciwzapalnym działaniem flawonoli. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej