RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tak wyprowadzono milion z Polskiego Związku Piłki Nożnej

Pieniądze wyłudzone z PZPN pozwoliły podejrzanemu na kupno luksusowych mebli (fot. policja, zdjęcie ilustracyjne)
Pieniądze wyłudzone z PZPN pozwoliły podejrzanemu na kupno luksusowych mebli (fot. policja, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Wyłudzenie miliona złotych z PZPN to był, zdaniem zachodniopomorskich „pezetów”, bezczelny przekręt. Pieniądze wyprowadzono ze Związku poprzez zawarcie fikcyjnej umowy ze spółką Osttair, która miała negocjować kontrakt z jednym ze sponsorów. Kwota stanowiła prowizję za sfinalizowanie tej operacji.

Były senator PO Józef Pinior skazany przez sąd

Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok byłego senatora Platformy Obywatelskiej Józefa Piniora za...

zobacz więcej

W miniony poniedziałek funkcjonariusze CBA zatrzymali Macieja S. (byłego sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej), Jakuba T. (pełnomocnika Osttair sp. z o.o., a zarazem członka zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej), Iwonę T. (żonę Jakuba T.) oraz Gabrielę M. (byłą prezes zarządu Osttair sp. z o.o.).

 

Wiadomo tylko było, że akcja miała związek z jednym z wątków tzw. afery melioracyjnej. Śledztwo w tej sprawie  prowadzi Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie

 

– Prokurator przedstawił Maciejowi S., Jakubowi T. zarzuty działania na szkodę Polskiego Związku Piłki Nożnej w kwocie ponad miliona złotych. Ponadto Jakubowi T. przedstawiono zarzut prania pieniędzy. O takie samo przestępstwo jest podejrzana Iwona T. Gabrieli M. prokurator przedstawił łącznie cztery zarzuty w tym składania fałszywych zeznań i niezłożenia w terminie sprawozdań finansowych – powiedział prok. Karol Borchólski, z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

 

Całej czwórce grozi do 10 lat więzienia.

Milion złotych straty w PZPN. Nowe informacje ws. zatrzymań CBA

Milion złotych miał według prokuratury stracić Polski Związek Piłki Nożnej za sprawą osób zatrzymanych przez CBA. Wraz z członkiem zarządu PZPN...

zobacz więcej

Fikcyjna umowa, ale milion prawdziwy

 

Zachodniopomorskie „pezety” zdecydowały się na ujawnienie pewnych ustaleń w śledztwie. Przekręt nie był szczególnie wyrafinowany. Spółka Osttair, której pełnomocnikiem był Jakub T., podpisała z PZPN umowę za wynegocjowanie korzystnego kontraktu ze sponsorem. W zamian za swoje usługi, firma miała otrzymać prowizję od umowy sponsorskiej.

 

– Prokurator w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w tym m.in. analizę nośników informatycznych, wiadomości email, analizę dokumentacji bankowej, ustalił, że takie usługi nigdy nie były świadczone. Ponadto porozumienie pomiędzy PZPN a Sportfive oraz Osttair zostało sporządzone i podpisane już po podpisaniu umowy sponsorskiej przez PZPN. W dodatku opatrzono je nierzetelną datą, aby stworzyć pozory zawarcia porozumienia jeszcze przed zakończeniem negocjacji pomiędzy PZPN, a ustalonym sponsorem – podkreśla prok. Borchólski.

 

Analiza przepływów finansowych na rachunku Osttair. wskazuje, że m.in środki uzyskane z PZPN były przeznaczane np. na zakup ekskluzywnych mebli dla Jakuba T.

Afera melioracyjna. Dwie kolejne osoby skazane

Kolejne dwie osoby zostały skazane za udział w aferze melioracyjnej. To urzędnicy Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Informację o...

zobacz więcej

Prezes nie widziała nawet biura

 

Szybko też okazało się, że Jakub T. nie jest li tylko pełnomocnikiem Osttair.


Gabriela M. – formalnie prezes zarządu spółki w latach 2018-2021 – nie była nawet uprawniona do obsługi firmowego rachunku bankowego. Wszelkich przelewów na rachunku spółki dokonywał osobiście Jakub T.

 

Ponadto wystawiał faktury w imieniu spółki Osttair, jednak w okresie, gdy prezesem spółki Osttair była Gabriela M. Jakub T. nie miał jakichkolwiek uprawnień do reprezentowania spółki. – Całość wynagrodzenia za pełnienie funkcji prezesa, Gabriela M. wypłacała ze swojego rachunku bankowego i zwracała je Jakubowi T. Ponadto Jakub T. przekazał Gabrieli M. pieniądze na zakup udziałów w spółce Osttair – wyjaśnia prok. Borchólski.

 

Kiedy w 2021 r. CBA przeszukała m.in. spółkę, Jakub T. miał wpaść w popłoch. Mężczyzna zaczął nakłaniać M., aby szła w zaparte, że to ona jest szefową Osttair. Zrobił jej także przyśpieszony kurs funkcjonowania spółki. O tym jakim prezesem była Gabriela M. najlepiej świadczy to, że T. opisał jej wygląd biura i drugiego członka zarządu i przekazał hasła do służbowego e-maila.

 

Wisienką na torcie była ponadto wizyta Jakuba T. w domu pani prezes. Mężczyzna przyjechał ze specjalnym urządzeniem do wykrywania podsłuchów. Oczywiście niczego nie znalazł.

 

Za bycie „słupem”, Jakub T. nagrodził Gabrielę M. … pracą w recepcji jednej ze swoich firm.

CBA weszło do PZPN. Nowy wątek afery melioracyjnej

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukało prawie 10 lokalizacji w czterech województwach w związku z tzw. aferą melioracyjną. To kolejna odsłona...

zobacz więcej

Bez aresztów

 

Wobec Jakuba T. prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, zawieszenie w wykonywaniu czynności służbowych członka zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz nakazanie w/w powstrzymania się od działalności związanej z zajmowaniem się sprawami majątkowymi Polskiego Związku Piłki Nożnej,

 

Maciej S. ma wpłacić poręczenie majątkowe w wysokości 250 tys. zł,  otrzymał też dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami i zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

 

Wobec pozostałych podejrzanych również zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze nie izolacyjnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej