RAPORT

Pogarda

Błaszczak: Zwróciłem się do Niemiec o przekazanie baterii Patriot na Ukrainę

Baterie Patriot (fot. Shutterstock/Mike Mareen)
Baterie Patriot (fot. Shutterstock/Mike Mareen)

Najnowsze

Popularne

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że zwrócił się do Niemiec, by proponowane baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę. Jak podkreślił pozwoli to „uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem oraz zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy”.

Prezes PiS: Granicą jest nasza konstytucja, której nie możemy złamać

W negocjacjach z Brukselą stosujemy zasadę elastyczności, jeśli mielibyśmy absolutną pewność, że pieniądze z KPO i z budżetu głównego do nas...

zobacz więcej

Błaszczak uzasadnił swoją decyzję kolejnymi atakami rakietowymi, których dopuściła się Rosja. 


Niemcy zaproponowały Polsce rozmieszczenie swoich systemów obronnych po tym jak w miejscowości Przewodów spadły dwie rakiety rosyjskiej produkcji. 

Wcześniej podobną propozycję rozmieszczenia proponowanych przez Niemców baterii przedstawił w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.


 – Uważam, że dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom, przeszkolili ukraińskie załogi, z zastrzeżeniem, że baterie miałyby być rozlokowane na zachodzie Ukrainy. Wówczas pozwalałoby to zapewne skuteczniej, niż przy pomocy S-300, zestrzeliwać rakiety przeciwnika.


Jak dodał „z drugiej strony uchroniłoby to nas przed tego rodzaju wydarzeniami, jak to, które miało miejsce w Przewodowie. Jednocześnie, gdyby Rosjanie postanowili nas zaatakować, to też byłaby dla nas ochrona. Takie rozwiązanie uznałbym za optymalne i pokazujące, że Niemcy dokonują rzeczywistej zmiany postawy, a nie pewnego aktu o charakterze propagandowym”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej