RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Talibowie zorganizowali publiczną chłostę oskarżonych o kradzież i cudzołóstwo

Talibowie rządzą w Afganistanie od sierpnia 2021 roku (fot. ALI KHARA / Reuters / Forum, zdjęcie ilsutracyjne)
Talibowie rządzą w Afganistanie od sierpnia 2021 roku (fot. ALI KHARA / Reuters / Forum, zdjęcie ilsutracyjne)

Najnowsze

Popularne

Rządzący w Afganistanie talibowie zorganizowali w prowincji Logar, na stadionie sportowym, publiczną chłostę 12 osób oskarżonych o kradzieże i cudzołóstwo. Regionalne władze rozesłały zaproszenia na wykonanie kary, z których skorzystało kilkaset osób – podaje w środę Associated Press.

Kamienowanie, ucinanie kończyn i publiczne egzekucje. Talibowie przywracają średniowieczne kary

Afgańscy talibowie będą kamienować ludzi. Przywódca ugrupowania, które od roku ponownie rządzi krajem, mułła Hajbatullah Ahundzadeh nakazał sędziom...

zobacz więcej

Chłoście poddano trzy kobiety i dziewięciu mężczyzn. Biuro gubernatora prowincji zaprosiło poprzez media społecznościowe „zacnych uczonych, mudżahedinów, starszyznę, przywódców plemiennych i lokalną ludność” na stadion, gdzie w środę rano odbyło się wykonanie wyroku – podaje AP, powołując się na anonimowego przedstawiciela władz prowincji. 


Agencja przypomina, że kara chłosty była szeroko stosowana przez talibów w latach 1996-2001, gdy po raz pierwszy rządzili oni Afganistanem. 


Szariat  


W połowie listopada najwyższy przywódca talibów w tym kraju mułła Hajbatullah Ahundzadeh nakazał sędziom stosowanie wszystkich kar przewidzianych przez stosowaną przez Taliban surową interpretację prawa muzułmańskiego, łącznie z kamienowaniem, amputacją kończyn, chłostą i publicznymi egzekucjami 

Talibowie na zakupach w Rosji. Na jakie produkty dostali od Kremla zniżkę?

Rządzący w Afganistanie talibowie zawarli z Rosją umowę handlową, na mocy której zakupią po preferencyjnych cenach rosyjski gaz, olej napędowy,...

zobacz więcej

Ahundzadeh zobowiązał sędziów do stosowania szariatu, czyli prawa muzułmańskiego, w pełnym zakresie, łącznie ze wszystkimi karami przewidzianymi za najcięższe przestępstwa w rozumieniu tego systemu, czyli cudzołóstwa, fałszywe oskarżenia o cudzołóstwo, kradzież, bandytyzm, picie alkoholu, apostazję i bunt. 


Zakazy dla kobiet  


Po raz pierwszy, po ponownym przejęciu władzy w Afganistanie w sierpniu 2021 r. talibowie wymierzyli karę chłosty 11 listopada, gdy 19 osób ukarano w ten sposób za domniemaną kradzież, cudzołóstwo i ucieczkę z domu – relacjonuje AP. 


Na początku października talibowie zakazali kobietom wstępu do stołecznych parków i wesołych miasteczek. Kobiety nie mogą przemieszczać się publicznie bez męskiego towarzystwa (męża, starszego brata lub ojca), obowiązują je też ścisłe reguły dotyczące ubioru – w miejscu publicznym mogą być widoczne jedynie oczy kobiety. 


Szariat to prawo zaczerpnięte głównie z Koranu oraz słów i czynów proroka Mahometa, zawartych w przekazach jego towarzyszy (hadisów). Reguluje ono zarówno życie religijne, jak i świeckie i jest interpretowane w różnoraki sposób w zależności od szkoły prawnej i lokalnej tradycji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej