RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sondaż dot. tragedii w Przewodowie. Zaskakująca postawa wyborców opozycji

Przewodów. Miejsce eksplozji rakiety S-300 (fot.  Omar Marques/Getty Images)
Przewodów. Miejsce eksplozji rakiety S-300 (fot. Omar Marques/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Większość badanych pozytywnie ocenia reakcję polskiego rządu w pierwszych godzinach po upadku rakiety w Przewodowie na Lubelszczyźnie. Dobrze o działaniach rządzących wypowiada się 60 proc. ankietowanych. Podobnego zdania jest nawet większość wyborców opozycji.

Eksplozja w Przewodowie. Wdowa po jednym z zabitych zabrała głos

W wyniku eksplozji rakiety we wsi Przewodów na Lubelszczyźnie zginęło dwóch mężczyzn. Ofiarami są mieszkańcy wioski, pracownicy gospodarstwa...

zobacz więcej

Do eksplozji rakiety w Przewodowie w woj. lubelskim doszło we wtorek 15 listopada, w dniu, w którym siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę. 

 

Na teren suszarni we wsi Przewodów, leżącej blisko granicy z Ukrainą, spadła rakieta S-300 – jak później informowały polskie władze – wystrzelona przez ukraińską obronę powietrzną w celu zniszczenia rosyjskiego pocisku wystrzelonego znad Morza Czarnego. 

 

Rakieta, która spadła na terenie suszarni zbóż, zabiła dwóch mężczyzn. Nie wiadomo, dlaczego pocisk nie uległ samozniszczeniu. Prawdopodobnie zadziało się tak wskutek awarii. 

 

Sondaż. Jak ocenili działania rządu ws. Przewodowa?


Przedstawiciele rządu i służb od samego początku wypowiadali się w tej sprawie bardzo powściągliwie apelując o zachowanie spokoju. O reakcję rządu na incydent w Przewodowie pytani byli uczestnicy sondażu United Surveys w sondażu dla Wirtualnej Polski. 

 

Wynika z niego, że większość badanych – prawie 60 proc. – pozytywnie ocenia działania rządu w tej sprawie. „Zdecydowanie dobrze” to działanie oceniło 13 proc. pytanych, a „raczej dobrze” 46,4 proc. 

Dlaczego ukraińska rakieta nie uległa samozniszczeniu? Są nowe informacje

Mówimy o jednorazowym uderzeniu ukraińskiej rakiety obrony przeciwrakietowej – taki pocisk nie osiągając celu powinien ulec samozniszczeniu. Tu...

zobacz więcej

Przeciwnego zdania jest niespełna 29 proc. ankietowanych: „Raczej źle” reakcję rządu ocenia 17,5 proc. a „zdecydowanie źle” – 11,2 proc. 

 

Portal podaje, że pozytywne oceny dominują wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości (pozytywnie reakcję władz ocenia 83 proc. badanych, 10 proc. jest przeciwnego zdania). 

 

W zaskakujący sposób odpowiedzieli wyborcy opozycji, którzy często negatywnie oceniają działania rządu. Jednak teraz sympatycy opozycji chwalą rząd. 49 proc. z nich jest zdania, że rządzący dobrze działali ws. incydentu. Wśród nich 3 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie dobrze”, a 46 proc. – „raczej dobrze”. 

  

42 proc. badanych popierających opozycję jest zdania, że reakcja rządu była zła (23 proc. uważa, że „raczej zła”, a 19 proc., że „zdecydowanie zła”). 9 proc. z nich nie ma zdania na ten temat.

Sondaż został przeprowadzony 18-20 listopada 2022 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na grupie tysiąca Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej