Zmarł o. Paleczny

foto

Ojciec Bogusław Paleczny – kamilianin, opiekun bezdomnych z warszawskiego Dworca Centralnego – nie żyje. Zmarł w domu zakonnym w Tarnowskich Górach – dowiedziały się Wiadomości TVP. Miał 50 lat.

Ojciec Paleczny całe zakonne życie służył ludziom bezdomnym. Walczył o ich prawa. Dzięki jego staraniom powstał w Warszawie „Bar Marta”, gdzie codziennie setki osób otrzymuje ciepły posiłek. W Ursusie otworzył i kierował Pensjonatem św. Łazarza . Potrzebujący znajdowali tam schronienie i drogę wyjścia z bezdomności.

Bogusław Paleczny zostanie pochowany na cmentarzu kamilianów przy Domu Prowincjonalnych w Tarnowskich Górach. Ojciec Paleczny zasłynął jako prekursor pomocy bezdomnym, a Kamiliańska Misja Pomocy, działająca w ramach i strukturach Zakonu Ojców Kamilianów jest jego dziełem – wspomina ojciec Ireneusz Sajewicz, wiceprowincjał Zakonu Posługujących Chorym Ojców Kamilianów.

To nie jest tylko podanie posiłku, ale także praca nad bezdomnym człowiekiem i zatroskanie się o jego możliwości powrotu do społeczeństwa – podkreśla ojciec Sajewicz.

Zwraca też uwagę, że noclegownia w podwarszawskim Ursusie ma zapewniać osobie bezdomnej nie tylko dach nad głową, ale także stworzyć jej możliwość nauki: pracy i powrotu do społeczeństwa.

Ojciec Bogusław znany był także ze swojej działalności artystycznej. Nagrywał piosenki religijne i wydał kilka płyt między innymi: „Kolędy serca”, „Stepem Kazachstanu”, „Modlitwa” czy „Ave Maryja”. – W domu prowincjalnym w Tarnowskich Górach od kilku dni przygotowywał materiał do kolejnej swojej płyty – mówi ojciec Ireneusz Sajewicz dodając, że dochód ze sprzedaży płyt ojciec Paleczny przeznaczał na utrzymanie i dofinansowanie Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Ojciec Bogusław Paleczny urodził się w 9 maja 1959 r. w Szczecinie. Do zakonu kamilianów wstąpił w 1988 r. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.

Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej działającą w ramach i strukturach Zakonu Ojców Kamilianów, powołał do istnienia za zgodą władz zakonnych, jeszcze jako kleryk, wiosną 1991 r.

źródło:
Zobacz więcej