RAPORT

Prorosyjska era Tuska

CPK: ruszają prace projektowe dla odcinka kolejowego między Warszawą a Łodzią

To będzie pierwszy fragment kolei dużych prędkości w Polsce (fot. Shutterstock)
To będzie pierwszy fragment kolei dużych prędkości w Polsce (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowy na zaprojektowanie pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości w Polsce, między Warszawą a Łodzią. – To pierwszym elementem nowej sieci kolejowej, a zarazem pierwszym fragmentem kolei dużych prędkości w Polsce. „Wykonawcy zostali wyłonieni w ramach największej umowy ramowej na tego typu usługi w Europie” – przekazano.

PO grzmi, że PiS wstrzymuje budowę CPK. Stanowcza odpowiedź rządu

„Kaczyński rozważa wstrzymanie inwestycji w stylu CPK” – napisał na Twitterze poseł PO Marcin Kierwiński. Na jego wpis zareagował rzecznik rządu...

zobacz więcej

Jak dodała spółka, projektowanie ok. 140-kilometrowej linii kolejowej zostało podzielone na trzy zadania. Pierwsze dotyczy odcinka od Warszawy do linii kolejowej nr 11 (SkierniewiceŁowicz), czyli obszaru za planowanym węzłem CPK (opracowywanym w ramach oddzielnego projektu). Drugie obejmuje dalszy fragment linii do Łodzi, a trzecie sieci GSM-R czyli radiowego systemu transmisji danych na potrzeby sterowania ruchem na całym odcinku.

 

Pierwsze zadanie wykona konsorcjum Biura Projektów „Metroprojekt” wraz z Sud Architekt Polska, które dotychczas współpracowało z CPK przy projektowaniu tunelu KDP w Łodzi. Drugim elementem zajmie się konsorcjum firm Egis Poland, Egis Rail i Jaf-Geotechnika.


Projekt sieci GSM-R przygotuje Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu wraz z Biurem Projektów Kolejowych i Usług Inwestycyjnych oraz firmą FONON. Łączna wartość wszystkich zadań to ponad 300 mln zł netto.

 

Nowy odcinek kolejowy między Warszawą i Łodzią (bez Węzła CPK) będzie częścią linii kolejowej nr 85 i tzw. szprychy nr 9. Całość, wraz z dalszym odcinkiem od Łodzi do Wrocławia i Poznania, to tzw. igrek. Na pierwszym etapie pociągi jadące tą trasą będą mogły osiągać prędkość 250 km/h (prędkość eksploatacyjna), a docelowo 350 km/h (prędkość projektowa).

 

Spółka podkreśla, że dzięki tej inwestycji skróci się czas przejazdu między Warszawą a Łodzią do ok. 45 minut. Podróżni dojadą do lotniska CPK - z Warszawy w ok. 15 minut, a z Łodzi w ok. pół godziny. Po wybudowaniu całego „igreka” podróż kolejowa z Poznania lub Wrocławia do Warszawy potrwa niecałe 2 godz. 

Rozpoczęcie przygotowawczych prac budowlanych jest zaplanowane na koniec 2023 r. „Jednym z zadań wykonawców jest uzyskanie niezbędnych do tego zezwoleń. Zasadnicze roboty budowlane na odcinku WarszawaŁódź powinny ruszyć w 2024 r., po uzyskaniu pozwolenia na budowę” – wskazała spółka.


Przeczytaj tez: Agencja Reutera o wielkich problemach na wschodzie NATO. Wspominają o polskim projekcie

 

W ramach projektu CPK w odległości 37 km na zachód od Warszawy na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK ma zostać wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej