RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Małe małpki zapoczątkowały kulturę? Fascynujące odkrycie

Kapucynki to niewielkie małpki z rzędu naczelnych (fot. Wiki 2.0/William Warby)
Kapucynki to niewielkie małpki z rzędu naczelnych (fot. Wiki 2.0/William Warby)

Najnowsze

Popularne

Kapucynki przekazują z pokolenia na pokolenie wiedzę o używanych narzędziach do pozyskiwania pożywienia – ustalili naukowcy. TVP Nauka wskazuje, że rzuca to nowe światło na ewolucję człowieka.

Tyranozaury były dużo większe, niż dotychczas sądzono

Dzięki badaniom paleontologów i popularnym hollywoodzkim filmom Tyrannosaurus rex ma opinię jednego z najpotężniejszych i najniebezpieczniejszych...

zobacz więcej

Niewielkie małpki z rzędu naczelnych, kapucynki, mają swoją tradycję posługiwania się kamiennymi narzędziami, które służą do rozłupywania orzechów kokosa czy zdobywania innego rodzaju pożywienia. Jednak choć istnieją różnice pomiędzy badanymi przez naukowców z Uniwersytetu Sao Paulo populacjami, to małpki łączy jedno – nawet jeśli w otoczeniu znajdują się narzędzia wygodniejsze do pozyskania pokarmu, wykorzystują te, które znają. Oceniono, że może to być cecha kulturowa – podaje TVP Nauka.


Jak przekazuje polskiemu portalowi główny autor badania dr Tiago Falotico z Uniwersytetu Sao Paulo w Brazylii, to pokazuje, że kultura może być przekazywana także u naczelnych znacznie oddalonych ewolucyjnie od człowieka. Kapucynki oddzieliły się od człowiekowatych około 40 milionów lat temu. Używają znanych sobie narzędzi nawet jeśli ich ciężar nie pasuje do rodzaju obrabianego pożywienia. Może to oznaczać, że tradycja jest dla małpek ważniejsza niż efektywność uzyskania pożywienia.


Co więcej, naukowcy odkryli różnice między wielkością narzędzi pomiędzy poszczególnymi populacjami kapucynek, zamieszkującymi różne rejony badanego obszaru, czyli parku narodowego Chapada dos Veadeiros. Niektóre grupy używały narzędzi mniejszych, inne większych. Badacze zakwalifikowali tę odmienność jako różnicę kulturową, ponieważ nadal wiedza o narzędziach była przekazywana z pokolenia na pokolenie.Jak przekazał TVP Nauka dr Tiago Falotico, badanie rzuca światło na ewolucję człowieka. Ludzi wyróżnia myślenie symboliczne i właśnie “gromadzenie” kultury. To kultura umożliwia tworzenie innowacji, bazując na doświadczeniach przeszłych. W efekcie powstają bardziej złożone formy na przykład narzędzi. I to może być cecha wyłącznie charakterystyczna dla gatunku ludzkiego.

Jednak nie tylko narzędzia czynią nas ludźmi. Jest jeszcze język, który przede wszystkim jest środkiem przekazywania kultury.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej