RAPORT

Pogarda

Reżim Łukaszenki przejął kościół. Proboszcz chce tam wrócić choćby jako sprzątacz

Kościół świętych Szymona i Heleny w Mińsku odegrał ważną rolę podczas ostatnich protestów (fot. Wiki 3.0/insider51)
Kościół świętych Szymona i Heleny w Mińsku odegrał ważną rolę podczas ostatnich protestów (fot. Wiki 3.0/insider51)

Najnowsze

Popularne

Kościół świętych Szymona i Heleny w Mińsku („czerwony kościół”) został zamknięty po pożarze z 26 września, który objął około 20 metrów kwadratowych powierzchni. Władze tłumaczą to troską o bezpieczeństwo wiernych. Proboszcz Władysław Zawalniuk przyznaje, że nie może wykonywać swoich obowiązków, w tym odprawiać mszy, a pobliskie terytorium nie jest sprzątane.

Prześladowanie chrześcijan. Najgorzej jest w Afryce

W 75 proc. badanych państw świata w ostatnich latach nasiliło się nękanie lub prześladowanie chrześcijan; w Afryce ich sytuacja pogorszyła się we...

zobacz więcej

„Żebym mógł przynosić korzyść parafii, proszę o pozwolenie, abym mógł wykonywać obowiązki sprzątacza terytorium wokół czerwonego kościoła” – apelował.


Biełsat przypomina, że 26 września o godz. 4 rano nieznany sprawca wybił jedno z witrażowych okien w ścianie bocznej świątyni, a w środku wybuchł niewielki pożar. Strażacy z miejsca zapieczętowały obiekt, zakazując wchodzenia do niego nie tylko wiernym, ale też księżom z parafii.


Władze zabroniły korzystania z budynku do czasu całkowitego odrestaurowania i sprawnego działania wszystkich systemów gaśniczych i urządzeń elektrycznych. Nie powiedziano jednak, jak długo to potrwa.Kościół odegrał ważną rolę podczas protestów po sfałszowanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki wyborach w 2020 roku. Odbywały się w nim msze za ofiary milicyjnej przemocy. Przed jego murami modlono się za wolną Białoruś. Niejednokrotnie kryli się w nim uczestnicy protestów.


Władze zareagowały wystawieniem ogromnego rachunku za podatek gruntowy. Od wiernych zażądano wówczas około 166 tysięcy rubli (prawie 350 tys. zł) podatku i amortyzację za użytkowanie budynku. Suma zadłużenia wzrosła, gdyż na parafię nałożono dodatkowo obowiązek zapłaty 13 tys. rubli (25 tys. zł) miesięcznie.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFOAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej