RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Oszukali ludzi na pół miliarda dolarów. Akcja FBI i estońskiej policji przeciw kryptooszustom

To nie jest pierwszy przypadek przestępstwa związanego z kryptowalutami w Estonii (fot. Chesnot/Getty Images)
To nie jest pierwszy przypadek przestępstwa związanego z kryptowalutami w Estonii (fot. Chesnot/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Estońska policja we współpracy z amerykańskim Federalnym Biurem Śledczym (FBI) aresztowały Siergieja Potapienko i Iwana Turogina, podejrzanych o oszustwo kryptowalutowe o wartości 575 milionów dolarów – poinformował estoński portal ERR.

Afery i zbrodnie. Niemiecki przemysł motoryzacyjny wczoraj i dziś

Niemieckie koncerny motoryzacyjne takie jak Volkswagen czy BMW były zaangażowane w zbrodnie nazistowskiego reżimu, m.in. przez wykorzystywanie...

zobacz więcej

Potapienko i Turogin mieli wykorzystać mechanizm piramidy finansowej w celu wyłudzenia od swoich ofiar ponad pół miliarda dolarów. Następnie wykorzystywali fasadowe przedsiębiorstwa do prania pieniędzy oraz do zakupu nieruchomości i drogich samochodów.


Czytaj także: Upadek giełdy kryptowalut FTX. Media: Umarło kryptomarzenie


Jak podaje portal, namawiali swoje ofiary do zawarcia umów najmu należącego do nich sprzętu do kopania kryptowalut oraz skłonili je do zainwestowania w bank wirtualnej waluty o nazwie Polybius; w rzeczywistości Polybius nigdy nie był bankiem i nigdy nie wypłacił obiecanych dywidend.

„Antyrasistowski” projekt niemieckiej komisarz. Media ujawniają rasistowskie powiązania

Niemcy. Projekt, dla którego minister stanu ds. integracji i komisarz ds. przeciwdziałania rasizmowi Reem Alabali-Radovan zatwierdziła 287 872 euro...

zobacz więcej

– Rozmiar i zakres domniemanego schematu jest naprawdę zdumiewający. Oskarżeni wykorzystali zarówno powab kryptowalut, jak i tajemnicę wokół wydobycia kryptowalut, aby zbudować ogromny schemat Ponziego – powiedział amerykański prokurator Nick Brown, cytowany przez estoński portal.


We wspólnej estońsko-amerykańskiej operacji uczestniczyło ponad 100 policjantów, w tym około 15 agentów FBI. Amerykanie dążą obecnie do ekstradycji podejrzanych do USA – pisze ERR.


To nie jest pierwszy przypadek przestępstwa związanego z kryptowalutami w Estonii – przypomina portal. W październiku estońska policja aresztowała podejrzanych związanych z oszustwem inwestycyjnym w kryptowalutę Dagcoin – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej